| BestHelper a întrebat:

Salut vreau si eu sa-mi spuneti cum pot sa ajung pilot la motogp.Am 15 ani si nu stiu cam ce pregatire mi-ar trebuie sau daca nu e prea tarziu sa incep acum.Va rog fara pareri de genul i-ati un scuter etc. Ca daca o sa ma plimb cu scuterul nu o sa vina nimeni sa ma ia dupa strada si sa ma puna pilot motogp

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ai nevoie de multi bani, da multi ca o pasiune si un sport de genul asta sunt foarte scumpe. Odata ce faci rost de o motocicleta performanta incepi sa participi la concursuri de amatori (unde probabil trebuie sa platesti) apoi la concursuri ceva mai importnate pana cand un sponsor te va remarca.

| Laura46 a răspuns:

Pentru a fi pilot la motogp este obligatoriu sa faci acea scoala de piloti de curse, nu stiu cum ii zice, in Spania, Italia, Anglia etc exista.In Romania clar nu ai unde, practic ar trebui sa stai acolo, sa traiesti acolo, si sa ai ff multi bani ca sa mergi mai departe dupa terminarea ei.Nu ar fi tarziu dar asta e realitatea.Astea sunt conditiile. Apropo, pe cine admiri din motogp?

| anna1988 a răspuns:

Trebuie sa faci scoala clasa A, dar trebuie sa ai 18 ani.