| Cristi1305 a întrebat:

am 13 ani si vreau sa conduc scuterul meu de 50 cm3/cc (nu stiu cum se zice) pe strada fara sa ma amendeze politia, ce trebuie sa fac sa nu ma amendeze cand merg cu scuterul pe strada? Trebuie un act sau ceva? Daca da, va rog sa imi spuneti!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce legal pe drumurile publice (si strada este drum public) la 13 ani. Pentru scuterul respectiv ai nevoie de permis de conducere de categoria AM si acesta se poate obtine de la 16 ani.
La 13 ani nu ai voie pe drum public nici macar cu bicicleta, legal este de la 14 ani.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai varsta pentru a circula cu asa ceva pe drumurile publice. Deci, ca sa nu te amendeze, tine-l in curte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aștepți pana la 16 ani când poți sa îți iei permisul, altfel dosar penal pentru ai tai. Nu cred ca vrei sa le faci cadou și eventual și ție un dosar penal

| sierra1 a răspuns:

Mai asteapta trei ani

| Justme1997 a răspuns:

Ia-ți bicla

| Costyn330 a răspuns:

Iti poate face dosar penal! Macar poarta casca si inmatriculeaza-l la primarie!