| Tudor_Andrei_2000_5tm6 a întrebat:

Salutare, a incercat cineva pana acum sa faca o conversie gpl pentru un motor diesel in Romania? Daca da, ati avut probleme la omologare? Si la ce marca ati incercat si ce probleme mecanice ati intampinat?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Instalatiile GPL pentru diesel nu sunt omologate deocamdata in Romania

https://gpl-expert.ro/instalatii-gpl-diesel/

| Tudor_Andrei_2000_5tm6 explică (pentru sierra1):

Okk, ma gandeam ca poate a reusit cineva cumva, poate doar sa o ai inmatriculata si omologata in alta tara.

| mihai69 a răspuns:

Motorul diesel nu poate merge numai cu gpl; singura "conversie" posibilă este să amesteci un mic procent de gaz in motorina împinsă cu presiune spre injectoare.
Nu faci mare economie și d.p.d.v. economic nu e o investiție rentabilă.