| vmcam9 a întrebat:

Salutare TPU! ce se poate intampla daca, sa zicem, turezi un motor diesel in gol pana la ~5500 rpm? asta pentru o perioada de 1 sec sa zicem.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scurtezi viata motorului si ceva consum de combustibil irosit in gol.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La o masina intretinuta, nimic. Eventual scoate niste cenusa din tobe.

| ReddY25 a răspuns:

Îți cam bagi picioarele în el

| Caro34 a răspuns:

Consumi motorina inutil, supraincalzesti aiurea masina, poluezi mediul! Merita?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic dacă turezi așa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să mergi cu 4000 de turații cu mașina în treapta a 4 sau a 3 și mergi așa cât vrei la drum lung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu Loganul diesel mai mult de 150 km/h nu prinde.

| AlexandruInu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te contrazic aici, detin un MCV an 2006 1.5 dci si ín Franta am luat 190 km/h. Ce scrie in talon este eronat. Ínca un lucru, cand o pui pe un tester íti arata ca are limitator dar cu toate astea tot prinde mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandruInu):

Logan 1.5 diesel de 65 CP și NOU până în 10.000 km când am mers la revizia de 10.000 km la fabrica din Pitești NU prindea mai mult de 150km/h.

| AlexandruInu a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-mi ceva in privat si íti trimit. Am un MCV an 2006 1. 5dci 75, varianta produsa in Franta cu 280. 000km si prind aproape tot bordul.

| C0STEL22 a răspuns (pentru AlexandruInu):

Masoara viteza reala cu un Gps sau cu Waze.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Nimic nu se intampla daca motorul nu are deja probleme mai grave. Nu vad rostul la asa ceva doar daca ai facut-o din greseala.

| TeodorNN a răspuns:

Pentru 1 secunda, nu se întâmplă nimic, daca motorul e "în mințile lui".