| Michescu_Dani_1986 a întrebat:

Salutare. ajutati-ma si pe mine cu un raspuns/parere despre problema mea. Am un Fiat Punto 1.1 benzina din 97 si dupa ce o pornesc, merge cateva minute a relantiu, se opreste si apoi nu mai vrea sa porneasca nici in ruptu capului. Dupa o ora, o ora si ceva porneste iarasi si din nou aceeasi treaba. Mentionez ca bujiile sunt noi.
Va multumesc.

9 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Ar putea fi multe probleme sau variante, ami bine zis. Ce imi vine prima data in gand este filtrul de benzina. Nu stiu cand la-i schimbat ultima data dar daca nici tu nu mai ti minte de destul de posibil ca acesta sa fie imbacsit si sa nu lase benzina sa circule la volumul corespunzator. Alta varinta ar putea fi pompa de benzina, a cedat motorasul electric care o angreneaza si ca multe motorase electrice care se defecteaza, porneste, merge cateva secunde si apoi se opreste.( la un moment dat nu o sa mai porneasca deloc) Alta problema, s-ar putea sa ai mizerie in rezervor. Cand pornetsti masina intra mizeria respectiva si acopera sorbul, merge masina cu cata benzina are in filtru si pe instalatie si se opreste. Dupa care vacumul format de pompa umple incet iar tot sitemul cu benzina, dandu-ti din nou cateva secunde de mers dupa care iar pauza. In orice caz, pare sa fie din alimentare problema ta. Incepe cu filtrul si du-te in spre rezervor. O sa gasesti problema. Bafta.

| Michescu_Dani_1986 explică (pentru 13):

Salut. Filtrul este curat, mizerie nu este in rezervor, pentru ca daca ar fi mizerie ar merge cum ai zis si tu cateva secunde, dar la mine merge cateva minute...ca si cum s-ar incalzi ceva si apoi nu mai merge pana nu se raceste.

| 13 a răspuns (pentru Michescu_Dani_1986):

Pai iti recomand sa verifici pompa de benzina dasca esti sigur de celelalte doua. Ar trebui sa verifici presiunea sa vezi daca e la valorile care trebuie. Dupa cum spuneam, simptomele sunt identice cu a unui autovehicol care se alimenteaza prost.

| Michescu_Dani_1986 explică (pentru 13):

Cineva imi spunea sa nu fie de la senzorul de turatie. o fi posibil?

| 13 a răspuns (pentru Michescu_Dani_1986):

Da, si astra se poate. Dar de obicei cand se duce ala, iti moare motorul cand accelerezi brusc. Dar de obicei cand se duce ala ar trebui sa se aprinda becula galben in bord cu motorul.

| Michescu_Dani_1986 explică (pentru 13):

Acel bec nu se aprinde...deci tot spre pompa duc toate simptomele. Dar cum pot sa verific daca e de la pompa?

| 13 a răspuns (pentru Michescu_Dani_1986):

Ai nevoie de un kit special. Ai un "ceas" care masoara presiunea si se leaga la sina de distributie a combustibilului.Se porneste masina si daca presiunea este mai mica decat ar trebui sau scade, insemna ca ori e infundat filtrul ori e dusa pompa. Iti poti cumpara kitul de pe internet sau poti sa te duci la un service ce are acest kit si sa faci testul acolo. Dar eu sunt destul de sigur ca e pompa. Oricum, sper sa ii dai de capat ca deja ma enerveaza pe mina pacostea asta de problema. Nici nu vreau sa imi imaginez cati nervi ti-ai consumat tu cu ea. Oricum, bafta.

| Michescu_Dani_1986 explică (pentru 13):

Cati nervi mi-a facut si inca imi face numai eu stiu. O sa incerc sa bag lta pompa sa vad daca face tot asa....ai idee daca pompa de 1.2 merge la 1.1?

| 13 a răspuns (pentru Michescu_Dani_1986):

Nu stiudaca este diferenta intre presiunile pe care o fac pompele. Dar cred ca ar trebui sa mearga. E relativ mica diferenta.