| CRONNOSo3 a întrebat:

Salutare!
Am 17 ani, urmeaza sa implinesc 18 si as dori sa dau de permis curând.
Nu am permisul si deja ma gandesc la masini.

Doresc sa aflu mai multe despre modificari precum schimbarea farurilor din fabrica cu unele tip Angel Eyes,ce trebuie sa cunosc inainte sa ma gandesc a le omologa?

Aş vrea sa imi montez o turbină sau un procharger, e permis la noi in tară?

Foliile..., as vrea sa-mi pun folii pe geamurile din spate, se poate face asta si cu cele din față?(Am o problemă cu lumina puternică)

Cand vorbim de pneuri si jante ce trebuie sa stiu cand vreau sa pun unele de alta marime?

Ce spune legea despre led-uri si neoane? Se pot pune pe langa motor?
Dar la interior? Ce am voie sa fac?

Am pus ochii pe un Hyundai Tiburon 2.7 benzina din 2008, de unde as putea furniza piese de caroserie pentru el?
(Piese ca eleroane, bări, oglinzi)

Daca imi schimb scaunele, am nevoie de vreo notificare sau inregistrare?

Cu cate luni inainte de 18 ani pot sa aplic pentru B2?

E necesara o anumita perioada de ore de condus inainte sa depun dosarul?(Mentionez ca deja am o idee in ceea ce priveste condusul).

Cat costa o vopsire pe modelul de mai sus?(Hi Coupe)

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

"Doresc sa aflu mai multe despre modificari precum schimbarea farurilor din fabrica cu unele tip Angel Eyes, ce trebuie sa cunosc inainte sa ma gandesc a le omologa?"

Nu prea e permis sa omologhezi altceva decat ce e stock, legea e stricta cu lucrurile astea, fara alte sisteme de iluminare in afara de cele standard

"Foliile?, as vrea sa-mi pun folii pe geamurile din spate, se poate face asta si cu cele din față?(Am o problemă cu lumina puternică)
"
Ai voie cu folii 0 % pe spate / luneta ( negru complet adica), nu are treaba, se pot omologa, pe fata ai voie doar un procent foarte foarte mic la %, unele masini vin din fabrica cu un anumit procent iar daca pui folie peste s-ar putea sa iasa mai mult decat trebuie la transparenta si-ti poate lua talonul

"Cand vorbim de pneuri si jante ce trebuie sa stiu cand vreau sa pun unele de alta marime?
"
Ai scris in cartea masinii dimensiunile. dar nu prea au treaba daca ai o marime, doua mai mari. doar daca nimeresti un politist intr-o zi proasta ( daca te referi daca treci RAR cu dimensiuni mai mari decat cele scrise in carte, raspunsul e nu )

"Cat costa o vopsire pe modelul de mai sus?(Hi Coupe)"
Depinde de vopsitor dar asteapta-te si la 1000 euro daca te duci la o firma mai renumita

La ce nu ti-am raspuns, nu sunt complet sigur asa ca prefer sa tac

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu poti sa faci mare lucru la masina, ca sa scapi usor de politisti in caz de control poti instala niste suspensii sport sa lasi masina joasa, jante putin mai late si dai o mica atentie la rar sa le omologheze, evacuarea se poate modifica cu una omologata TUV si duce mult cam 1000 euro dar trece RAR la inspectie. In rest modificari interioare cum vrei si exterior colant, camaleon sau camuflaj militar. In rest nu poti face nimic pentru ca iti pierzi civ'ul masinii - folie geamuri spate omologate da. RO e pierduta in spatiu, daca erai in uk cu mine tio faceai cum vroiai tu, orice piesa neomologata se poate instala la masina chiar si fara catalizator politia nu iti face nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce te intereseaza gasesti in Legislatia rutiera, daca pui mana si incepi sa o studiezi, mai ales ca vrei sa te inscrii la ore de soferie.
Poti incepe scoala cu maxim 3 luni, inainte de implinirea varstei de 18 ani, dar examenele se sustin DUPA implinirea varstei de 18 ani.
Inca ceva, daca te supara lumina iti pui ochelari de soare, fiindca tu sofezi in partea opusa masinii, si nu au de ce sa te afecteze geamurile din spatele masinii, pe care vrei tu sa pui folie.
In ce privesc modificarile la masina, sa stii ca alea se aplicau la masinutele de jucarii, in viata reala nu este prea usor si nici legal sa le modifici cum vrei tu.

| Țoglă a răspuns:

Încep invers.
600 euro vopsitul, după ce depui dosarul începi orele de condus, nu-ți trebuie omologare pentru schimbatul scaunelor, cauți piesele online, se pot pune leduri în interior, dar să nu ajungă spre exterior, foliile pot fi omologate la o firmă autorizată doar pentru geamurile din spate, nu e permis să modifici mașina dacă nu ai o omologare.