| andreitoma789 a întrebat:

Salutare! am achizitionat recent un ford focus 2010 titanium, am bagat o in service pentru revizie si i-am facut si o constatare si am verificat si bateria. in momentul in care bateria a fost scoasa si pusa la loc, s-a activat pe navigatie "anti theft protection" si ma pune sa bag codul pin. in manualul ford codul pin e 0000, dar nu merge. practic nu pot folosi radio, bluetooth absolut nimic si nu gasesc nimic pe net. am gasit niste solutii cu cheie in contact, dar masina porneste pe buton deci nu functioneaza
s-a mai confruntat cineva cu problema aceasta? ce e de facut?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este protectia antifurt a castifonului. Codul nu este in manual si sigur nu este 0000, ar trebui sa fie pe un cartonas de dimensiunea unui card bancar.
Daca acel card s-a pierdut, mergi la reprezentanta Ford cu buletinul si CIV-ul si vei primi codul casetofonului.
Sunt binevoitori pe forumuri care te pot ajuta cu codul de securitate pe baza seriei de fabricație a aparatului, dar pentru asta trebuie sa il scoti, de aceea e de preferat varianta cu reprezentanța.

| KovacsB a răspuns:

Bina ca ai dus-o in service. Data viitoare alege service-ul cu mai multa grija.

| andreitoma789 explică (pentru KovacsB):

Sistemul anti theft se declaseaza de fiecare data cand scoti bateria

eu am intrebat daca s-a mai confruntat cineva cu problema aceasta si daca stie cum sa ma ajute.

| KovacsB a răspuns (pentru andreitoma789):

Intr-un service decent nu se intampla asta.
Se pune o alta baterie mai mica in paralel si se decupleaza bateria masinii si nu se activeaza nicio trasnaie antifurt.
Exista si alte dispozitive tip Memory Saver OBD care se pot folosi.
Ai fost la niste ageamii.N-ai inteles din prima pentru ca si tu esti.