| MarcelaGigi a întrebat:

Salutare, am aprins martorul motorul si cu mesajul in Italiana, GAS SCARIC OFFICINA, aveti idee care ar fi posibilele probleme sau daca dauneaza masinii daca merg asa? Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Cred ca este senzorul de emisii poluante din sistemul de evacuare. Probabil ca e dus. Pentru masina ta nu are nimic, dar nu vei trece inspectia anuala daca emisiile sunt verificate.
Asta inteleg eu punand impreuna putina italiana pe care o stiu si experienta proprie din alta tara (Canada). Am avut o astfel de problema.

| MarcelaGigi explică (pentru SkyPilot):

Am fost la service mi-a zis ca e de la Egr, nu reusea sa recircule toate gazele din cauza benzinei de 95, mi-a zis sa folosesc 98/100.

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Tradus direct inseamna gaze evacuare service.Practic te invita sa dai o fuga la mecanic.
Poate fi sonda lambda sau doar un contact intermitent pe undeva.
Am sters o eroare identica si nu a mai aparut intre timp.