| andreiandrei20073 a întrebat:

Salutare, mi s-a aprins martorul de racire si curge ceva sub masina, aveti idee? Temperatura se duce la 100 grade chiar peste

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Opreste motorul, si vezi pe unde curge.
Daca gasesti un furtun spart, scapi ieftin prin inlocuirea lui si umplerea sistemului cu antigel.
Daca nu e un furtun spart, iar pierderea e pe la capacul vasului sau pe undeva din motor/termoflot/radiator, e nevoie de un mecanic.

2 răspunsuri:
| andreiandrei20073 explică:

Pot sa merg cu ea cativa km? Pana o duc la un mecanic?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru andreiandrei20073):

Daca a aprins bec in bord, nu. Trebuie sa o lasi sa se raceasca, apoi sa ii pui din nou apa sau antigel pana la semnul MAX din vas, si poti merge, dar verifica in permanenta bordul, sa nu creasca temperatura peste 100 de grade. Ia-ti si apa cu tine, sa ai cu ce completa. Opresti de cate ori ajungi la 100 de grade, ori se aprinde vreun bec in bord, si o lasi sa se raceasca.