| bibi5961 a întrebat:

Salutare, am de facut un drum ceva mai lung cu aceasta masina, suntem 4 adulti (nevestele mai micute/ slabute), si un copil de 3 ani care va sta in scaunul de copii care are si prindere isofix. Pana acum nu am mai mers 2 + scaunul de masina in spate la un drum asa lung, si as vrea ceva sfaturi cum sa facem sa fie cat mai confortabil pentru toata lumea? Ma gandeam sa pun scaunul pe mijloc si sa-l leg bine cu centura iar cele 2 persoane sa stea pe lateral si vor avea ceva mai mult spatiu? Ar mai fi sa pun scaunelul pe scaunul din fata unde am si acolo isofix, si sa stea 3 adulti in spate (insa nu prea as vrea ca suntem 2 soferi si ma gandeam ca e mai bine sa stam mereu in fata). Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scaunul copilului se tine numai in spate, nu in fata. Faceti proba si vedeti cum se sta cel mai bine in spate. Lasati nevestele in spate. Abia mai are grija mama de ala micu.

| sonya a răspuns (pentru darrio2007):

Scaunul de copil poate fi montat in fata. Legea nu interzice acest lucru, dar se tine cont doar de specificatiile producatorului. Adica el trebuie sa spuna in cartea scaunului daca se poate sau nu.

Asta ca sa nu inducem oamenii in eroare, cum ca nu se poate.

| darrio2007 a răspuns (pentru sonya):

„Recomandarile producatorilor, validate de cercetari
Conform studiului, copiii asezati in centru aveau un risc de ranire cu 43% mai mic decat cei din oricare pozitie laterala, rezultat prin care cercetatorii valideaza din nou recomandarile actuale ale sistemelor de siguranta de masina destinate copiilor.
Desi plasarea in orice loc pe bancheta din spate ofera o protectie excelenta, sustin certcetatorii, scaunele de masina asezate in mijlocul banchetei au riscul cel mai mic de ranire.

Astfel, recomandarile producatorilor trebuie sa continue sa incurajeze familiile sa instaleze scaunele de masina pentru bebelusi si copii in mijlocul banchetei din spate."

Sursa : http://www.desprecopii.com/......usului.htm

| regis a răspuns (pentru sonya):

Ai dreptate, legea nu interzice montarea scaunului de copil pe locul din fata, interzice doar transportarea in fata a copiilor sub 12 ani. Si crede-ma ca intre codul rutier si recomandarea producătorului, mereu va prima codul.
Eu unul am preferat mereu bancheta, locul din mijloc, pentru a urca pe oricare parte si pentru ca locul din mijloc are de obicei un spatiu mai restrâns la picioare.

| sonya a răspuns (pentru darrio2007):

El a intrebat daca poate fi montat si in fata, nu unde este cel mai sigur. In plus, un scaun cu isofix, daca bancheta nu are isofix pe mijloc nu poate fi montat acolo. Sa nu mai zic ca majoritatea masinilor au 2 locuri jumate in spate, nu 3, chiar daca asa e considerat. Masinile cu 3 locuri in spate sunt mai late, iar scaunele toate sunt dotate cu isofix.

| sonya a răspuns (pentru regis):

Stii de ce nu au voie copiii sub 12 ani in fata? Un criteriu e limita de inaltime. Atat timp cat copiii sunt in scaune, scoici, pot sta in fata in aceste dispozitive cu conditia de a opri airbagul. Sa nu spun ca poti monta atat scaunul, cat si scoica rf (adica cu spatele la sensul de mers) pe scaunul din fata. Iar daca nu ma crezi, cauta detalii despre Rear Facing si vei vedea ca sunt permise.

| regis a răspuns (pentru sonya):

Sonya draga, copiii sub 12 ani nu au voie in fata pentru ca le interzice art.97 alin.2 din Regulamentul de aplicare a codului rutier. Daca s-au introdus excepții LEGALE de care eu nu am cunoștință, te rog sa le menționezi.

| sonya a răspuns (pentru regis):

Si alineatul 1 cui il lasi? Acolo specifica inaltimea si motivul pentru care nu au voie in fata. Daca vrei sa mai discutam, zic sa trecem in privat.

| regis a răspuns (pentru sonya):

Aliniatul 1 vorbește despre obligativitatea de a avea centuri si a dispozitive de reținere adecvate, nu are nici o legătură cu interdicția de a transporta copiii pe locurile din fata.
Repet, aliniatul 2 interzice expres transportarea copiilor pana in 12 ani pe locurile din fata. Daca exista excepții legale pe care nu le cunosc, posteaza-le aici. Alte discuții, publice sau private, precum si broșuri, păreri sau dezbateri nu au absolut nici o relevanta.

| sonya a răspuns (pentru regis):

"Prin excepţie de la prevederile alin. (1^5), tipurile de dispozitiv de fixare în scaun pentru copii care, potrivit instrucţiunilor producătorului, pot fi montate inclusiv pe locul din faţă destinat pasagerilor prin orientarea cu faţa spre direcţia opusă direcţiei normale de deplasare a autovehiculului se instalează pe acest loc doar în situaţia în care conducătorul dezactivează airbagul frontal corespunzător locului, chiar şi în cazul autovehiculului prevăzut cu un mecanism care detectează în mod automat prezenţa dispozitivului instalat şi blochează declanşarea airbagului frontal corespunzător locului, sau dacă autovehiculul nu este echipat cu airbag frontal corespunzător locului." Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, privind circulaţia pe drumurile publice

| darrio2007 a răspuns (pentru sonya):

Bine, sa fie ca tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E asa greu sa te duci la masina si sa faci o proba? Crezi ca parerea noastra care nici nu stim despre ce masina, ce scaun si ce neveste vorbesti o sa fie mai edificatoare decat o proba la fata locului? Serios?

| Liviu a răspuns:

Am si eu loc?, asa deci cum spuneam, eu as pune femeile in spate, in fata stau cei 2 soferi, si copilasu intre femei, nu ar fi indicat sa faci tu modificari, e vorba de siguranta familiei tale, si a celorlalti oameni din masina.Sunteti 2 soferi, deci per total e ok.

| sonya a răspuns:

Buna,

Din experienta iti zic, persoanele micute in spate, iar barbatii in fata.

Scaunul copilului sa il pui pe una din laterale cu isofix, asa cum scrie in cartea scaunului. Nu fa tu nici improvizatie. sotiile cu siguranta vor incapea in spate. Nu cred ca ai un scaun atat de mare. Eu am incaput intre 2 scaune de copilin spate, amandoua cu isofix si nici masina nu era f lata. Desi, se poate.

Cat despre scaunul copilului mutat in fata, mai mare bataie de cap. Poti face asta, doar daca producatorul specifica ca poti pune si acolo cu airbagul dezactivat. Daca nu specifica, clar nu poti.

Pa.