| Dyingfetus a întrebat:

Deci,eu o sa ma duc la niste prieteni saptamana viitoare,si tatal meu s-a oferit sa ne duca pe mine si pe o alta colega pana acolo. Totul okay, am zis bine etc.si azi am aflat ca daca tatal meu merge atata drum,logic ca vrea si mama sa vina si daca vine mama vin si ambii frati ai mei (care sunt mici).Ba frate,si mergem toti pana acolo ca vrea maicamea sa vina. Deci deja nu o mai suport,am rugato sa stea acasa si sa ne duca decat tata deoarece masina este mica,nu avem loc,stam inghesuiti in spate,drumul este destul de lung.Da nimic,a inceput sa zbiere la mine ca cum este posibil sa nu vina si ea? etc...
Nu stiu,ma fac si de rusine fata de colega aia si de alti prieteni care sunt acolo,vin cu toata familia sa ma duca.
Deci,nu stiu cum sa mai vorbesc cu ea! sa stea acasa ca sa putem respira in nenorocita de masina mica.As vrea sa ii zic sa nu ne duca, dar alta posibilitate numai am sa ajung acolo.
Astept sfaturi.

1 răspuns:
| TcdTcdTcd a răspuns:

Buna!
Poi parerea mea, este sa ai o discutie cu ambii parinti prin care, calm, sa le explici exact cum ne-ai explicat noua situatia aceasta...
Spune-i mamei tale ca e de ajuns daca va duce tatal tau, spune-i ca vrei o vara frumoasa alaturi de prietenii tai, sa va distrati doar voi, prietenii, fara adulti prin preajma. Roag-o sa faca asta pentru tine. Daca vorbesti frumos, calm si nu te enervezi probabil o sa fie de acord.
Daca si dupa discutie o sa fie un raspuns negativ, nu te enerva, vorbesti la fel de frumos si calm (incearca sa rezisti tantatiei). Astfel sun 70% sanse ca mama ta sa se razgandeasca, vazand ca te comporti matur ..asa ii dovedesti ca poate avea incredere in tine si sigur o sa fie de acord sa-ti petreci timpu' cu prietenii tai.

Daca nici cum nu reusesti sa o convingi, lasa sa se intample totul de la sine. In fond, cat crezi ca o sa stea ai tai cu tine acolo, inconjurati numai de persoane de varsta ta? O sa se plictiseasca intr-un final.
Si oricum, nu cred ca o sa stea ei cu voi. Probabil o sa mearga sa viziteze zona + ca daca mai ai si 2 frati micuti, o sa stea doar cu ochii pe ei...

Nu-ti face griji! Lasa timpu' sa-si faca treaba, nu te impacienta din timp.

Sper ca te-am ajutat!
SUCCES la convins laughing

(funda?)