| mAndreIus a întrebat:

Salutare. Am de gând sa pun folii pe luneta și geamurile laterale din spate. Dacă foliile sunt aplicate intr-un service autorizat RAR, trebuie sa mai merg la RAR sa le fac omologarea?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foliile omologate, montate la service autorizat rar vin cu timbru aplicat pe folie și certificatul de omologare eliberat de service care le monteaza. Nu e nevoie de niciun drum la rar.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca serviceul este autorizat RAR sa monteze folii, vei primi un certificat de conformitate cu doua semnaturi/stampile, una pentru folie, a doua pentru montaj. Acest certificat trebuie pastrat in masina, in caz ca ti se solicita la un control in trafic, precum si la ITP.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa mergi la o unitate RAR pentru omo; ogare, dupa cate stiu atelierele de reparatii sunt autorizate doar pentru ITP.

| mAndreIus explică (pentru suntserios):

Mulțumesc frumos!

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Foliile omologate, montate la service autorizat rar vin cu timbru aplicat pe folie și certificatul de omologare eliberat de service care le monteaza. Nu e nevoie de niciun drum la rar.