| mafiaa a întrebat:

Salutare. Am fost cu masina sa bag freon, mi-a verificat instalatia sa nu cumva sa piarda freon, apoi mi-a bagat freon, sau cel putin asa ar fi trebuit, a bagat el niste furtune pe acolo dar eu mare lucru nu am vazut. Filtrul de polen nu l-am schimbat de vreo 11.000 km, am comandat acum unul, am zis ca poate e si de la filtru dar si cu AC pornit si cu el oprit aerul e la fel de cald. Inflenteaza chiar atat de mult acest filtru pentru racirea aerului, sau cel putin am sanse ca dupa schimbare sa am un aer rece la activarea butonului de AC?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca filtrul e infundat, nu mai circula bine aerul prin instalatie, deci va raci mai greu.
E ca si la aspirator, cand se infunda sacul.

| sir sanjei a răspuns:

Din ce spui tu tie nu iti functioneaza A/C-ul.
Compresorul cupleaza?
Robintul de caldura/rece e dat maxim pe rece?

| mafiaa explică (pentru sir sanjei):

Compresorul cupleaza, se aude cand porneste. Faza e ca atunci cand am bagat freon(acum 2 saptamani) cand dezactivam AC-ul in mers, se observa la pedala cum crestea puterea considerabil iar acum parca abia se mai oberva. Mecanicul a zis ca nu am pierderi dar am dubii.

Nu am umblat la niciun robinet. Daca te referi la treptele de la AC 1, 2, 3 si 4, baga la fel in orice treapta.