| alex495 a întrebat:

Salutare, am janta stanga fata ciupita o buza, asa a venit masina, cred ca a dat intr-o bordura propietarul din Germania. Este din aliaj aluminiu cu zinc din ce am inteles. Ce mi-ati recomanda?
Reparare cu chit sau sudura?

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Cu sudara faci încet acolo ca se prinde și se slefuieste. Chitul se sparge dacă dai în ceva și nu e recomandat sa folosesti la jante. Eu metoda aia as alege sa o sudez puțin la buza și șlefuita și apoi vopsita frumos.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

INLOCUIRE.
Nici o incercare de lipire sau sudura!
Aliajele de aluminiu sunt casante, potate fi o fisura ascunsa la locul lovirii, care poate duce la crapare completa si accidentare fatala!

| sierra1 a răspuns:

Fără fisură? las-o așa

| alex495 explică (pentru sierra1):

Nu i fisurata, e muscata putin o parte din buza jantei. Buza care tine cauciucul, e inestetic mai mult

| anonimg a răspuns:

As cauta alta intreaga -chiar si de la sh.

| Sofer a răspuns:

O incarci cu sudura, se slefuieste si dupa care se vopseste janta integral. Orice vopsitor ar trebui sa stie ce sa faca.

| sierra1 a răspuns (pentru Sofer):

"O incarci cu sudura,... Orice vopsitor ar trebui sa stie"

oops, vorbim aici de magneziu, aluminiu,... doar ARTIȘTII stiu așa ceva!

| alex495 explică (pentru Sofer):

Deci e mai ok sudura decat chit nu?

| Sofer a răspuns (pentru alex495):

Cu sudara faci încet acolo ca se prinde și se slefuieste. Chitul se sparge dacă dai în ceva și nu e recomandat sa folosesti la jante. Eu metoda aia as alege sa o sudez puțin la buza și șlefuita și apoi vopsita frumos.