| Craciun_Valentin_1991 a întrebat:

Salutare. Am nevoie de ajutor din partea dumneavoastra. Doresc sa-mi achizitonez o masina si nu stiu ce anume sa-mi iau. Dispun de 6800-7000E. Imi place cum arata Opel Astra J si Seat Leon. V-as fi recunoscator pentru informatii. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Kreefy a răspuns:

Opel Astra J cu un motor de 1.7 Diesel si l-ai rezolvat, are putere destul de mare 110-130cp, e model destul de nou 2011-2012, motorul este foarte bun, fiabil si rezistent, atinge aproximativ 200km/h. Consum de aproximativ 4-4.5 mediu. Au foarte multe dotari, aer conditionat, abs, airbag, esp, servodirectie etc etc. Piesele nu sunt foarte scumpe, oricum pentru o masina din 2011 sunt destul de scumpe, dar, e ok.
Seat Leon este frumos intr-adevar, cu un motor de de 2.0 Diesel este foarte bun, ajunge si la 170-175cp sau poti opta pentru un motor de 1.4 benzina care ajunge la 100cp, cu aceleasi dotari ca opel, consumul este aproximativ la fel 3.5-4litri / mediu. Dotarile sunt cam la fel, dar nu stiu de ce foarta multa lume se fereste de acest seat, chiar de la modelele vechi pana la cele din 2015, nu sunt foarte bune si ai sansa sa te lase in drum.
Parerea mea este sa iti cumperi un Opel Astra J, este cel mai bun, mai ales cu motorul ECO ( poate chiar un Start/Stop economie de benzina, desii nu recomand ca nu poti sa pleci repede de pe loc laughing )

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astra J, pe langa ca e foarte frumoasa, nu are probleme cu motoarele, sau cu instalatia electrica. Din 2000 incoace, Opel inregistreaza doar progrese, pe cand Volkswagen (Seat e tot aia), in afara de aspect si poate tinuta de drum, are doar esecuri, in special sub capota.
Deci, eu iti recomand Astra linistit, orice motorizare, diesel sau benzina.
Daca totusi te prostesc altii cu Seat sau VW, despre 1.6 TDI n-am auzit plangeri, dar nici laude...

| 55678944567894 a răspuns:

Cumpara opel astra frate e super

| Craciun_Valentin_1991 explică:

E tentatia mare si cu leon... arata super bine + scaunele cu aripioare sunt bestiale happy... numai ca nu ma pricep la motoare... happy
La Opel Astra J ce motor mi-ati recomanda... tongue

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Craciun_Valentin_1991):

Spre rusinea mea, habar nu am ce motoare se gasesc pe Astra J. 1.7 CDTI e cel mai popular, ca si pe versiunea anterioara, insa sunt niste diferente intre cele doua motoare.
Eu intentionez sa imi cumpar o Astra H, motorul de 1.9 CDTI, de 150CP, sau 120, ca practic sunt identice. Are un prieten, de multi ani, si e foarte ok ca masina.
Cum spuneam, la Opel toate motoarele sunt reusite, in prezent.