| grigor3 a întrebat:

Daca am semnalul verde, dar schimb directia de mers,trebuie sa acord prioritate pietonilor aflati in sensul de mers si autovehiculeleor care vin din sensul opus, cum adica? de exemplu schimb directia de mers la stanga caror vehiculele le acord prioritate, din stanga, sau cum adica din sensul opus? dar daca schimb la dreapta, celor din dreapta le acord prioritate, nu inteleg deloc! explicati-mi cat mai amanuntit? din spate acord sau cum?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa studiezi cu atentie OUG 195/2002, rep. in 2006 si Regulamentul de aplicare, ambele cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate pe drpciv.ro.
Numai studiind prevederile legale vei afla raspunsul corect la regulile circulatiei rutiere si nu de aici.
Si cauta sa gandesti logic: de ex. daca schimbi directia la dreapta atunci inainte de schimbare trebuie sa te incadrezi cat mai aproape de trotuar sau acostament, asa ca n-ai la cine acorda prioritate.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sper din tot sufletul, pentru siguranta mondiala, sa nu iei permisul ala de conducere.

| grigor3 explică (pentru ardnaxur1961):

Esti un nesuferit

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru grigor3):

Da. Stiu. Dar am permis de conducere de 36 de ani.
Si, pentru stiinta ta, sunt O nesuferitA.

| darrio2007 a răspuns:

Ai probleme, mai baiatule! Nu asa inveti pentru permis, cu intrebari pe TPU.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa inveti la scoala de soferi ca de aia se fac cursuri