| danielioan489 a întrebat:

Salut! Am cateva intrebari referitoare la sofat: 1. Daca fac stanga la o intersectie in care trebuie sa acord prioritate celor din sens opus...acordul de prioritate se va face daca cel din sens opus merge inainte, sau si in dreapta lor (adica stanga, din perspectiva mea )...dar daca acesta face tot stanga? Cine are prioritate? 2. Am facut o parcare cu fata; apoi vreau sa ies pentru a imi continua drumul inainte. Semnalizez dreapta pentru ca ma pune in miscare atunci cand dau cu spatele? 3. Daca sunt pe o strada si vreau sa fac o intoarcere, cum trebuie sa semnalizez? Dau semnal stanga, apoi dreapta pentru ca dau cu spatele si din nou stanga? 4. Daca merg pe o strada unde masinile sunt parcate pe ambele parti (acelasi sens de mers) cu doua benzi pe sens nemarcate si datorita masinilor oprite drumul se mai ingusteaza, merg su semnal stanga?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1. Da; dacă face stânga, în mod normal ar trebui să treci pe lângă el cam așa: )( - [fără să vă intersectați traiectoriile]; așa e regulamentar, dar prea puțini respectă regula asta și preferă să blocheze intersecțiile;
2. Dacă întrebarea ta se referă la o parcare gen "pieptene", indiferent încotro ieși de acolo corect ar fi să pui avariile;
3. Semnal stânga permanent;
4. Normal da.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1 dai prioritate celor care vin din fata ta orice ar face. Cand faceți ambii stânga faceți prin stânga centrului imaginar al intersecției fara sa vă întâlniți

| sierra1 a răspuns:

1 - nu vă interesectați așa că...