| Aries68 a întrebat:

Salutare, am o problema cu un passat b6 din 2008. Am mers fara lichid de parbriz jumatate de zi deoarece nu avem cum sa procur in acel moment. Si dupa ce am obtin si am pus lichid si i-am dat o cheie masina spala geamurile dar nu se mai oprea din spalat, da incontinuu apa de spalat chiar daca nu apas pe comanda sa faca asta si face asta chiar si in fara prezenta stergatoarelor deci da apa chiar si daca stergatoarele nu actioneaza. Va rog sa ma ajutati dau funda!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai ori ai senzori de ploaie si au luat-o razna ori acolo la maneta BC care dai sa ude parbrizul s-a produs o defectiune.
Daca stii ca nu ai senzori de ploaie poti incerca la un electrician auto va sti ce sa iti zica sa faci...desi nu am mai auzit sa ramana blocat pe acest mod.
Eu banuiesc ca s-a intamplat ceva cu pompita/motorasul care pompeaza lichid, probabil a ramas pe ON ceva, o sa vezi mai mult ca sigur necesita schimbata, dar asta doar dupa ce un specialist iti recomanda.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Posibil că releul a rămas blocat sau există un contact lipit în manetă. Trebuie verificată de un electrician auto.