| Close to you a întrebat:

Salutare. Am schimbat uleiul mașinii mele la un service. Ideea este ca mecanicul a verificat întâi rotile (care aveau și mici particule de nisip) iar mai apoi a schimbat filtru de ulei, cu aceleași mănuși/necurățate. Ce se întâmplă dacă odată cu filtrul de ulei...a ajuns și mici particule de nisip in motor?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mecanicul tine filtrul de exterior, nu baga mana in ulei.
Iar daca accidental intra 40 de microbi si doua fire de nisip in filtru, raman acolo, nu circula in motor.
Asta este ideea filtrului, sa retina rezidurile din ulei.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu s-a dus cumva si la toaleta cu aceleasi manusi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e operatie. E un banal schimb de ulei...

| Frank51 a răspuns:

Tu de ce crezi că-i zice filtru?

| DorinaK a răspuns:

Paranoia?

| Cherciumihai a răspuns:

Dacă particulele mici de nisip au ajuns în motor odată cu schimbul filtrului de ulei, acestea pot provoca uzură și deteriorare în timp. Este recomandat să discuți cu mecanicul și să-i aduci la cunoștință situația pentru a vedea ce măsuri pot fi luate pentru a evita posibilele probleme.