| andreea2022 a întrebat:

Salut tuturor,
Am intrat cu un ford focus intr-o portiune de drum cu apa si nu a mai pornit. La service mi s-a spus ca a intrat apa la motor prin filtrul de aer, care este sub scaunul soferului si trebuie schimbat. A comandat mecanicul motor la fel ca cel din fisa tehnica a masinii si acum imi spune ca s-a stricat si pompa de ambreiaj din acelasi motiv si ca ar trebui schimbata. Se poate strica pompa de ambreiaj daca intra in contact cu apa?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pompa de ambreiaj se poate strica si fara sa treci prin apa. Cu toate acestea, daca ti-au zis cu adevarat toate astea, ar fi indicat sa schimbi service-ul. Clar te-au luat peste picior cu filtrul de sub scaunul șoferului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai dus masina la servis, acolo ei cu asa ceva se ocupă toata ziua, constata defecte si repara masini, crezi ca au ei vreun motiv ca sa te mintă? Este ca si la medic te duci si după ce consulta constata ca ai apendicită, un exemplu, daca tu crezi ca medicul te a mintit ceri părerea altui medic care si el după consultatie spune exact acelasi lucru apendicita, la fel cu masina, du o in alt servis plătesti o alta verificare si cei de acolo spun la fel ca acestia, a intrat apă la motor si pompa de ambreiaj trebuie inlocuită, noi nu sunte m de specialitate sa stim daca cele spuse de mecanic sunt reale sau nu, dar daca nu il crezi pe el, scoate masina din atelierul lui si duo altuia care vei vedea tu alt servis ce diagnostic pune si din două păreri alegi unde o repari.Vina este a ta ca ai condus ne atentă

| relian a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stii cum spui tu? Daca merg la un medic pentru o problema la picior,eu la mana nu am absolut nimic,asta pentru ca stiu,simt,vine doctorul respectiv si spune,ups stai ca ai si problema la mana,ai osu rupt laughing adica tu vrei sa il cred?
Daca intrebi un mecaniic ce legatura are pompa de ambreaj cu interiorul unui motor,o sa afli daca acea pompa putea fi afectata sau nu de apa intrata la motor.

Ambreajul din cate eu cunosc,nu se afla in motor,este in spatele motorului,deci indiferent cata apa ar intra in motor,aia nu se va duce la ambreaj,nu are cum,nu are pe unde.

Mecanicii asa fac mai toti,strica uneori piese, apoi anunta clientu ca a mai gasit ceva stricat, ori defect
Asa fac toti, lasa clientul nu se pricepe, n-a fost de fata sa ma vada.

Daca mecanicul a dat deja motorul jos, aia arata ca el a stricat acea pompa.Sa ia acum masina so duca altundeva,aia ce sa mai vada? Asa se poate duce si doara sa intrebe, o sa afle ca pompa respectiva nu are legatura cu interiorul motorului.

Pompa de ambreaj apasa ambreajul in locul tau, cand tu apesi pedala de fapt dai comanda acelei pompe sa apese pe ambreaj sa decupleze.
Nu are cum apa din interiorul unui motor sa afecteze aceasta pompa, nici daca este hidraulica nu foloseste ulei din motor.

Sau daca gresesc si ar folosi ulei din motor asa da ar fi o posibilitate.
Dar stiam ca pompel; e astea folosste fluid hidraulic nu ulei, ceva gen cum este la frane.
Poate nu cunosc eu bine, poate gresesc.

| relian a răspuns:

Tia stricato el cand a scos motorul afara.Si normal plateste clientul pentru pagubele facute tot de el.Asa fac toti mecancii,cand strica ceva,spun clientului ca a mai gasit si X piesa defecta,merge pe baza,clientul n-a fost de fata,nu se pricepe, asa ca nu stiu cei poti face.

Doara sa mergi la o reprezentanta, intrebi acolo ce ai intrebat aici, aia o sa iti dea un raspuns, tu inregistrezi pe aia cu teelfonul asa audio, mergi la mecanicu lu peste prajit si ii dai sa asculte laughing

Eu ma gandesc asa? Apa a intrat pe la filtru de aer in motor.De acolo apa nu mai avea pe unde iesi,a ramas in motor.Apa din motor nu are nici o legatura cu ambreajul,ambreajul este de tip uscat,deci este situat in afara motorului,n-are nici o legatura cu motoru.
Trebuia sa intrebi cum mai exact apa din motor afecteaza acea pompa?
Pompa respectiva nu este montata in interiorul motorului,deci cum afecta apa din motor pompa respectiva?
Ambreajul este uscat, este montat in spatele motorului si nu are legatura cu interiorul motorului, deci banui ca pompa aia este montata tot in exterior, nu are absolut nici o legatura cu interiorul motorului.

Deci pompa aia este montata undeva pe linga ambreaj, ori cumva prin preajma, dar la exterior.Acea pompa este expusa, cand ploua ar inseamna sa se strice nu? dar nu se strica

Concluzia este ca ala tia stricat pompa, acu da vina pe apa din motor.Si bineinteles ca tu trebuie sa platesti. Poate nu ma pricep eu,recunosc nu am lucrat la masini care au ambreaj uscat niciodata,nici nu-s mecanic,dar pot spune ca pompa respepctiva nu are legatura cu interiorul acelui motor,deci nu apa aia intrata acolo a defectato,a stricato mecanicu respectiv.

Cerei sa iti arate, sa iti explice cum anume apa intrata la motor, afecteaza acea pompa laughing sa vezi ce o sa zica.
Acum am vazut ca esti femeie laughing deci este clar, femeile nu sae pricep, pe baza asta mecancii lucreaza si strica piese, clientul plateste.