| vegeta a întrebat:

Salutare am si eu o întrebare care îmi da foarte mari bătăi de cap! Am si eu un buget de crica 50 de mil si doresc sa îmi cumpăr o mașină acuma am găsit o dacia solenza la 1000 de euro bn nu am găsit doar una solenze la acest pret sunt multe pe net dar e treaba ca nu au platite timbrul de mediu sau cum sa numeste ca nu prea știu prea bn ca am 21 de ani si ar fi prima mașină pe care as luao si este vb despre acea taxa care dacă eu vreau sa o trec pe numele meu mar mai costa inca 1000 si ceva de euro dar alți miau spus ca pot sa merg pe numerele vânzătorului dar alții ma sfătuiesc ca nu e bn si ca sa ia politia de tine si ca te obliga sa o inscrii acuma eu asta întreb asa este?

6 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Te rog sa citesti : nu iti lua dacia nu sunt calitate sun cantitate, cauta-ti un opel sunt mult mai bune

| MariusF23 a răspuns (pentru paulthegame):

Bate-te peste gura. Te-ai nascut in opel, asa-i? si nu ai nici macar 16 ani, asa-i?

| paulthegame a răspuns:

Ia uitel ma si pe asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

In momentul in care faci actul de vanzare cumparare si pe ceritificatul de inmatriculare se trece ca a fost instrainata masina esti obligat sa o treci pe numele tau.

Functioneaza si treaba cu ramasul pe vechiul proprietar dar cine ar vrea sa ramana cu masina la impozit, sa primeasca toata amenzile pe numele lui cand masina e vanduta?

Si da taxa de timbru e aia de 1000 de euro(sau cat o fi pentru masina care o alegi) pe care o mai dai in plus

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta un Opel Astra F 1.6 sau 1.4, benzina.
Te incadrezi in banii tai s-o cumperi cu taxa platita si nerecuperata (nu plati masina pana nu scoti tu o adeverinta ANAF in legatura cu taxa).
Si neaparat, nu inscrie masina pe numele tau! La 21 de ani platesti in jur de 10-12 milioane pe an, pentru o masina cu motor de 1.4, chiar daca n-ai facut niciodata vreun accident. Trece-o pe numele unui parinte (poate sa nu aiba permis de conducere), si vei plati mult mai putin, poate si sub 300 de lei pe an pentru 1.4.
La Opel Astra F ai consum bun, performante ok, tinuta buna la drum. Partea proasta la ele e rugina la praguri si aripi spate (la Solenza e mult mai grav), si faptul ca motoarele sunt batrane de acum, si mai consuma ulei, dar nu iesit din comun.
Doamne fereste sa-ti iei Golf 3, sunt niste pubele!

| CaLyStuu a răspuns:

Ce e ok e sa ai actele in regula. Poate se intampla ceva si cand sa arati actele o incurci. Acum faci cum vrei dar riscul e pe pielea ta.