| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am si eu o intrebare legată de intrarea in sensul giratoriu, am înțeles faptul ca participanti la trafic din interiorul sensului au prioritate, însă am o nelamurire.
Cine are prioriritate la intrarea in sensul giratoriu, inca o data știu ca cei din interior au prioritate insa cand nimeni nu este in interior iar toti participanti se pregătesc să pătrundă?
Sunt la prima ședință am intrebat instructorul da el cica: Cine mâ? Âștia din stânga au PhriOriHitate boss.
Si ma lămurit de tot, înțeleg ca nu i datoria lui sa mă învețe legislație insa nici in carte nu am găsit nimic sa specifice treaba asta, spune doar de selectarea benzilor, semnalizare si ca, cei din interiror au prioritate...
Sa înțeleg ca primul sosit primul servit? happy

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Pai mai pe romaneste, daca eu intru inaintea ta in sensu giratoriu am prioritate.In Romania (cu r mic) cine intra in sensu giratoriu mai rapid ala are priorirtate.Conform legii? in momentu in care vrei sa intri in sensu giratoriu, daca cineva se afla in sens, il lasi sa treaca, apoi te incadrezi pe banda respectiva ( mergi inainte sau la dreapta selectezi prima banda, ocolesti? o selectezi pe a 2/3 ) deci acolo e de facut lochee hee) care cum isi face loc sa intre, important e sa nu te grabesti. O sa vina si timpul tau sa intri. Mai devreme sau mai tarziu. De regula in Bucuresti in sensurile giratorii intra 1, intra tot siru laughing

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invatatul legislatiei rutiere este datoria TA, de aceea te-a lasat instructorul in dilema, ca sa pui mana serios sa inveti, ca nu-ti poate baga el in cap teoria, care este in totalitate obligatia ta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca nu e nimeni în sens intri, nu mai ai cui sa dai prioritate. Dacă sunt mai multi care vor sa intre in același moment din intrări diferite, intrata toți că nu se intersectează

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai ti-a zis destul de bine: cei din stanga ta au prioritate. Pentru ca ei intra in sens inaintea ta, si nu ma refer la timp, ci la metri de intersectie.
Nu scrie nicaieri, dar in sensul giratoriu se da prioritate de stanga. Asa se traduce prioritatea fata de cei care se afla deja in sens: te asiguri din partea stanga, si intri doar atunci cand nu incurci pe nimeni.
Iar dupa legea noua, atunci cand parasesti sensul giratoriu si esti pe banda 2 sau 3, trebuie sa te asiguri la parasirea benzii, ca poate vreun meltean face de exemplu stanga de pe banda 1, sau s-a bagat in giratoriu pe banda 1 fara sa tina cont ca tu vei parasi sensul inaintea lui, din banda 2.
E o idiotenie scremuta de parlamentarii prosti, ca sa se dea culpa comuna la 90% dintre accidentele din giratorii, desi la baza sunt doua incalcari clare si nelipsite: neacordarea de prioritate si incadrarea necorespunzatoare.
Acolo unde se acorda prioritate celor aflati deja in sens, si se respecta incadrarea in benzi, nimeni nu se intersectioneaza cu nimeni, iar traficul este fluid.

| KovacsB a răspuns:

O sa inveti cu timpul.

| Paul2007 a răspuns:

Daca nu e nimeni in sens e logic ca nu acorzi nimanui prioritate, iar daca cineva care se afla in sens sau a patruns inaintea ta respectiv se afla in sens trebuie sa ii acorzi prioritate nu exista nicio prioritate de stanga sau ce ti-a zis instructorul ca cei din stanga au prioritate. Se respecta 1 faptul ca ai cedeaza trecerea adica reduci viteza te asiguri si patruzi doar cand e libera intersectia si 2 faptul ca in legislatie scrie ca cei care circula deja in sensul giratoriu au prioritate fata de cei care urmeaza sa patrunda in el. Sper ca te-am lamurit.