| BliojuBianca a întrebat:

Hei TPU.
Fac scoala de soferi și sunt începătoare la volan, am făcut până acum 2 lecții și nu înțeleg ceva.
Atunci când intri in sensul giratoriu, cum îți dai seama când trebuie sa lași pe altcineva sa intre și când să intri tu?
Eu știu asta, că în sensul giratoriu mașinile care circula în interior au prioritate față de cele care sunt în afara. D
Dar, de exemplu, daca ajung la giratoriu mașini de pe mai multe drumuri in același timp, cine intra primul?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Aici intervine conduita preventivă. Unii se bagă ca berbecii, ca să apuce o fracțiune de secundă în plus. Șoferii cu simț de răspundere cedează dreptul berbecilor, apoi intră și el, că tot acolo ajunge.
Mare atenție între GIRATORIU și OCOLIRE!
Deși indicatoarele sunt diferite, mulți au tendința să aplice legile giratoriului. La indicatorul Ocolire prioritatea este invers - cei care sunt deja intrați cedează trecerea celorlalți.

1 răspuns:
| MasinaIncepator a răspuns:

Ăla care e mai rapid. Tu acorzi doar prioritate vehiculelor din sensul giratoriu, nu și celor care urmează să intre.