| Broadband a întrebat:

Salutare am si eu o problema...m-a prins politia cu un moped cityflex de la first bike o porcarie cu pedale, nu aveam decat numar la primarie pe ea dar n-am mai platit taxa de vreo 5 ani deci era degeaba si ala. am avut asigurare dar n-am mai facut-o. i-am aratat actele de unde am luat-o etc mi-a scris acolo pe o hartie unde ma duceam, unde stau etc intrebari si chestii si mi-a zis ca imi va veni peste 2 luni o amenda de 200-300 lei. mi-a luat certificatul de inmatriculare cu ei aia de la numar si ca ma va cauta el peste 1 luna sa vada (chipul) daca m-am mai plimbat cu mopedul ( i-am promis ca nu ma ies cu el) acum eu stau si ma gandesc. ce amenda sa platesc ca mie nu mi-a dat nimic la mana, o hartie ceva doar a scris el acolo pe o foaie dintr-un caiet. l-am intrebat ca fac scoala de soferi si ce fac acum cand ma duc sa scot cazieru se vede ca m-a prins politia cu o porcarie de motoreta cu pedale si el mi-a zis ca nu se pune la cazier. ce sa cred? oare voi primi amenda? dar de ce asa tarziu dupa 2 luni eu stiu ca o amenda o platesc in 48ore? au luat motoreta s-au plimbat pe acolo ca am 60 pe bord si ca fuge de rupe chestii si mistouri cred ca au vazut ca m-am panicat si sa faca misto mai rau de mine. cert e ca a scris el ceva acolo pe foaie. cine stie sa ma lamureasca si pe mine cum sta treaba

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar, nu spui 3 elemente importante pentru un raspuns corect, respectiv ce taxa n-ai platit, daca ai sau nu permis de conducere si varsta ta.
Spune acestea si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Broadband explică (pentru Ioandelasal):

Asigurare expirata si fara permis AM cum au bagat acum legea aia.
m-au oprit pe un drum de tara pietruit unde trece o masina pe zi cautau pe unii la furt de lemne si pac am dat eu de ei si automat m-a oprit.
am 21 de ani am mai trecut pe langa politie tot prin sat si nu mi-au zis nimic si m-am dat in continuare cu ea

| suntserios a răspuns (pentru Broadband):

Din fericire pentru tine ai scapata fara dosare penale. Normal si corect ar fi trebuit sa iti faca 2 dosare penale, pentru conducere fara permis si conducerea unui vehicul neinmatriculat. probabil vei plati doar amenda

| Ioandelasal a răspuns (pentru Broadband):

Si drumul de tara, daca este deschis circulatiei masinilor si nu are indicator expres, este drum public.
Ai savarsit o infractiune, respectiv conducere fara permis, pedeapsa este inchisoare de la 1 an la 5 ani. De asemenea ai savarsit si o contraventie, fiind fara asigurare.
Depinde de politist ce o sa faca: dosar penal sau o sa te si amendeze, inclin spre ambele.

| Broadband explică (pentru Ioandelasal):

Pai daca imi facea dosar trebuiau 2 exemplare nu? el a scris pe foaie ce ii raspundeam eu si mi-a zis ca imi va veni peste 2 luni o amenda de 200-300lei
ceva in genul asta Comunicarea procesului-verbal de constatare a contravenţiei şi a înştiinţării de plată se va face, în principal, prin poştă, cu scrisoare recomandată, cu conţinut declarat şi confirmare de primire, dar şi în măsura în care autorităţile deţin şi alte date, prin fax sau e-mail. Comunicarea se va considera realizată, dacă în termen de 2 luni de la data expedierii nu va fi returnată, făra a fi necesară afişarea la domiciliul contravenientului sau recurgerea la alte mijloace de publicitate. acum sa-l cred ca imi va veni amenda sau poate sa-mi faca bucuria sa ma plimbe prin judecata si alte alea ( Doamne fereste ) sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru Broadband):

Dosarul penal nu se face in 2 exemplare. N-am spus ca sigur o sa-ti faca ci doar ca este posibil, avand in vedere conducerea fara permis. Daca nu stii exact te poti interesa acum la politist.

| angel74dm a răspuns:

1. Dacă nu ai semnat nimic, nu vei primi nici o amendă.
2. După două luni trecute, în nici un caz...
3. Te-a trecut în caiet doar pentru a se informa ulterior dacă ţi-ai plătit impozitul (taxa, cum zici tu) şi asigurarea.
Concluzie: Eu zic să le plăteşti (impozitul e 10 lei pe an, iar asigurarea 54 lei pe 6 luni, presupunând că te dai cu el doar de prin aprilie până prin octombrie, că-n rest e frig) aşa că pentru 64 de lei eşti liniştit şi te poţi plimba pe unde vrei tu şi poţi trece pe lângă 20 de echipaje de poliţie fără teamă.
P.S. Cu casca pe cap, bineînţeles... big grin Baftă şi asfalt uscat!

| Broadband explică (pentru angel74dm):

Ba da m-au pus sa semnez la sfarsitul unei foi la ce a scris el acolo ce-i ziceam eu : ca ma plimb 300-400m pana la magazin ca nu ma duc in drumul national, unde stau, la bunici etc dar dupa 2 luni sa vina amenda?

| angel74dm a răspuns (pentru Broadband):

Mda... Dacă ai semnat ceva, amenda (dacă va veni vreuna) va veni cel mai probabil în impozitul adresei unde ai buletinul, deoarece mopedul este înmatriculat pe primărie... Dă o fugă până la impozite și verifică, nu e mare lucru...

| Broadband explică:

M-am mai lamurit eu rascolind internetu si s-ar putea sa-mi fi dat amenda administrativa pentru ca a zis ca nu se trece la cazier si aia nu se trece dar nu se stie, una zici si alta scriiwinking

| Broadband explică:

Rezolvat...am avut noroc ca o pateam rau am scapat doar cu o amenda de 200 lei acum fac scoala pentru B si se baga si AM in permis deci voi putea sa ma plimb linistit dupa ce il iau big grin multumesc tuturor ca mi-ati raspuns la intrebare

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai vei primi amenda promisa...
Cat despre cazier si alte griji, stai linistit. Daca nu ti-a intocmit proces verbal pe loc, si nici nu ai fost chemat in trafic, va fi o simpla sanctiune rutiera.
Talonul ti l-a retinut pentru ca nu ai asigurare; asta e procedura si pentru masini.

| chioscuta a răspuns:

Mi-e greu sa crec ca vei pati ceva, problema e ca ti-a luat talonu sau ce ai zis

| Broadband explică (pentru chioscuta):

Da mi l-a luat si a zis sa ma duc dupa el peste cateva zile sa-l iau de la politia comunala