| ngllllll a întrebat:

Am un Fiat Punto din 1998, 1.1, benzina, model 176.

Nu imi da benzina la motor. Pompa de benzina are masa, dar nici urma de plus. Cand pun contactul nu armeaza pompa. Am trecut plusul pe direct la baterie. Pompa ruleaza, este presiune pe instalatie, dar carburatorul blocheaza benzina.
Chiar nu am idee ce poate bloca benzina in halul asta. Pare ca e ceva de la ECU. Adica blocheaza plusul de la pompa si blocheaza si benzina sa nu intre in carburator daca o cuplez pe manual direct la baterie.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Carburatorul ala e de fapt un corp clapeta cu injector.
Injectorul deschide foarte putin, numai cand primeste impuls de la senzorul de turatie de la volanta.
Vezi imobilizatorul, fa test agrava, sau mai simplu, apeleaza la un mecanic.