| Landa_Paul_Alexandru_1996 a întrebat:

Am un Fiat punto cu motor 1.1 si am pus instalație gpl pe el în urma cu 2 luni. De o săptămâna mi s-a aprins becul de la injector când sunt pe benzina și mașina nu mai accelerează cum trebuie. Când pun piciorul da podea parca nu mai are putere. Am schimbat acum 3 luni bujiile, fișele și senzorul MAP. Se întâmpla și pe gaz și pe benzina. Mașina pornește pe benzina dar nu menține ralanti-ul și se oprește, in schimb pe gaz sta la ralanti. Aveți vreo idee? Mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca s-a aprins becul de la injector, de ce ai schimbat bujiile și senzorul MAP?

| Landa_Paul_Alexandru_1996 explică (pentru regis):

Am fost la așa ziși mecanici care mi-au spus ca asta poate fi de vina, acum am dat comanda de pompa de benzina și de bujii.

| regis a răspuns (pentru Landa_Paul_Alexandru_1996):

Daca mașină are aceleași simptome si pe gaz, nu prea are cum sa fie pompa de benzina. Ce coduri de eroare ai?

| Landa_Paul_Alexandru_1996 explică (pentru regis):

Am doar becul de la injector mereu aprins, am fost pe tester și nu a dat erori pentru injecție. Am rezolvat problema pentru gaz. Cauza era cureaua de distribuitie care avea dinții rupți. Acum problema persista doar pe gaz și se înfunda când accelerez, in orice treapta de viteza.

| regis a răspuns (pentru Landa_Paul_Alexandru_1996):

La tester nu a dat erori pe injecție, dar pe altceva a dat erori? Nu stiu mai nimic despre Fiat, dar nu am auzit inca de martor aprins care sa nu genereze si erori.
Si nu înțeleg cum spui ca ai rezolvat problema pentru gaz, dar ea persista doar pentru gaz... Ceva nu se leagă.
Iar la distribuție sper ca ai înlocuit tot kitul, plus pompa de apa in cazul in care aceasta e antrenata de aceeași curea. Acei dinți nu s-au rupt din senin, ceva a forțat acolo...

| Landa_Paul_Alexandru_1996 explică (pentru regis):

Mașina pe gaz merge acum perfect, distribuția s-a stricat din cauza ca un mecanic a strâns-o prea tare așa mi s-a spus, deci sa excludem gazul. Astăzi am ieșit din oraș dimineață și am încălzit bine motorul, am trecut pe benzina și ralantiul oscila( nu s-a oprit motorul). L-am lăsat câteva ore sa se răcească la umbra și la pornire la rece ralantiul nu tine deloc, s-a oprit de câteva ori și nu puteam sa o accelerez cum trebuie. Mulțumesc mult pentru interes btw!

| regis a răspuns (pentru Landa_Paul_Alexandru_1996):

Cred ca un tester la reprezentanta va clarifica problema. Daca pe gaz merge bine iar pe benzina nu, as suspecta in ordine: injectoarele, motorașul pas cu pas, senzorul de temperatura motor.

| Landa_Paul_Alexandru_1996 explică (pentru regis):

Mulțumesc mult pentru ajutor, chiar aseară când eram pe gaz mi se părea ca beculetul de la apa este putin aprins, motorasul pas cu pas l-am comandat deja și ajunge luni, astăzi am sa caut și senzorul de temperatura motor, injector doar la dezmembrări dacă mai găsesc crying

| regis a răspuns (pentru Landa_Paul_Alexandru_1996):

Erau niste suspiciuni... Nu te pune sa comanzi pe baza lor. Primul pas era un tester, nu e sigur ca e una dintre ele.