| Denis67 a întrebat:

Salutare!
Am un Opel Vectra, an 2007, 123 CP, 1.8 benzina, in jur de 10-11 l consuma in oras, ma bate gândul sa trec totuși la un Diesel dar sa nu fie costuri foarte mari de întreținere și ma gândeam la un Tiguan sau Audi Q3 sau Q5 sau Octavia.
Ce sugestii ați mai avea cei care dețineți motoare Diesel, ce mi-ati recomanda din experienta voastră sa fie un consum bun și costuri decente de întreținere?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei consturi mai decente iti iei un benzinar mai mic. Un 1.2-1.4 de generatie mai noua si o masina mai mica.

| Denis67 explică (pentru suntserios):

Eu as vrea mașina de genul Berlina sau un combi, acest gen de motor găsești mai mult la polo de ex

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dieselul e mai ieftin la intretinere, in ciuda polemicilor tinute de necunoscatori pe la coltul blocului.
Am avut o Astra G 1.6 care mai mult statea in garaj, mi-a mancat cateva mii de lei stricandu-se aiurea, fata de Vectra C cu dublul kilometrilor ei, care merge zilnic si pe distante lungi, cu 1.9 diesel.
La VAG-urile dupa 2010 merita motorul 2.0 TDI.

| Denis67 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Și cam este întreținerea la Vectra?
Vectra sa înțeleg ca este pe Diesel?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Denis67):

Da, e dieselul 1.9 CDTI, 150cp.
Uleiul si filtrele ma costa vreo 600 de lei, piesele de distributie m-au ajuns 1000 de lei.
Manopera undeva pe la 200 de lei pentru ulei + filtre si vreo 500 pentru distributie.
Ambreiajul ar fi scump, vreo 3000 de lei doar piesele, iar manopera inca vreo 800.

| Denis67 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Și la cât timp schimbi plăcuțele aprox?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Denis67):

Timpul nu prea e relevant, minim 2 ani, poate chiar 3-4.
In kilometri ar fi fost de calculat asta, si nu stiu exact... Peste 30. 000km un set de placute, oricum. Ca la orice masina.
O am de 4 ani, pana acum am schimbat placutele o data, discurile doar pe spate, si urmeaza abia acum sa pun discuri pe fata. Am luat-o cu reviziile la zi, a trebuit doar sa o mentin.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Octavia generatia 2010-2011 facelift cu 1.9 tdi ultima generatie unde se trage cortina asupra gloriei de aur a marcii Volkswagen, masina aia produce nu consuma, ai loc sa-ti bagi toata familia in portbagaj, foarte fiabila mecanic, e un tanc la capitolul de bucsaraie, revizia anuala te costa cat o intalnire cu o gagica la un restaurant mediu, per total o masina care tine cu casa si care cedeaza greu.

| Denis67 explică (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Cam cât te costa toată întreținerea cu schimb cu ulei cu tot?

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru Denis67):

Mai mult de 450 lei 500 lei nu te costa uleiul cu filtrele inclusiv acela de motorina. Combinatia Motul - Liqui Moly la alegere + Filtre MANN este cea mai potrivita. Revizia o poti face si tu acasa daca te pricepi si te scutesti de 100-200 lei dati la mecanic

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Optional recomand schimbarea uleiului de transmisie ca sa iti schimbe frumos iarna si sa intre mai lejer in viteza, unii nu recomanda asa ceva dar este optional si diferenta este mare (daca iti iei manuala), ia un ulei de transmisie Liqui Moly cantitate 2 litrii ca atat intra.

La uleiul de motor intra 4 litrii si iti sugerez Motul 8100 x-clean, calitate-pret imbatabil, e peste Castrol, toarce motorul ca o pisicuta.

Ca motorina, iti recomand doar Petrom si OMV, standard, extra, la alegerea ta.

Revizia la 1.9 tdi recomand s-o faci la 10.000 km nu la 15.000 sau 20.000 km ca romanii, o poti face si la 8.000 km daca te tine buzunarul, daca vei face revizia la 10.000 km motorul o sa-ti multumeasca si o sa te bucuri de fiabilitatea laudata a unui 1.9 tdi autentic.

1.9 tdi este un motor care poate duce un stage 1 lejer dar si un stage 3 cu internele stock, asa ca daca vrei sa faci economie si mai mare la carburant fa-i un stage 1 masinii daca esti un sofer linistit, vei economisi 0.5-1l la suta de km in functie de cat de bun este softul.

1.9 in medie are un consum de 4.7-5.3 la drum intins si in oras nu sare de 6-7.7 in functie de stilul de condus, e un motor ideal.

| Koria8219 a răspuns:

Daca vrei consum mic ia una de 1.0.

| Denis67 explică (pentru Koria8219):

Nu prea găsești eu as vrea o mașină de genul combi berlina sau mini Suv

| Koria8219 a răspuns (pentru Denis67):

Combi Berlina sau Minisuv au motoare mari.

| Denis67 explică (pentru Koria8219):

Depinde ca nu toate au