| GuranBogdan a întrebat:

Salutare am un passat b6 2005 bmp 2.0 tdi ce ulei as putea folosi a si are 140cp/103kw

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

10W40 dar nu te baza asa mult pe ce zic eu doar la 2.0 motorina tine bine in general. In torpedou ai un manual de masina unde zice ce ulei are nevoie sau da un telefon la vw Romania

| Simpatic a răspuns:

In mod normal orice ulei full sintetic aditivat pentru diesel 5W40.
Numai ca in Romania este mai greu sa gasesti uleiuri de calitate.
Incearca la magazine serioase si vezi te-ti recomanda, dar sa fie un ulei pe care il poti gasi si in anii viitori, este indicat si nu multi soferi stiu asta sa folosesti acelasi indice si acelasi tip de ulei in motor, nu ma puneti sa explic de ce, dar pare ca nu este in regula ca de la schimb la schimb (an la an) sa pun ba castrol, ba motul cand 5w30 cand 10w20 cand 5w40...

| OldSoul a răspuns:

BMP-ul de fel are filtru de particule deci trebuie 5w30.

| GouDidodino a răspuns:

Vezi daca are filtru de particule, scrie in carte si daca are pui 5W30 castrol, daca nu are, nu stiu... Mai asteapta pareri

| Daniel323 a răspuns:

Ulei specific pentru Pumpe-Düse sau orice alt ulei care are scris pe cutie ca respecta specificatiile VW507.00

| UnderVoltage a răspuns:

Din cate stiu eu despre motoare diesel toate cele cu turbina folosesc 5w-30, cu diferite norme de ungere date de producator.
Pentru motorul respectiv (si cam ca pe toata gama vw) se foloseste ulei Full Syntethic 5W-30 certificat VW507.00