| Alexandru_Nacu_1998 a întrebat:

Salutare am un VW Passat din 2006 break, motor 2.0 140cp, la ce turatie sa schimb?, la fiecare treapta?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

2500 Rpm ar trebui sa fie ok, incearca sa nu mergi cu ea la sub 2000 rpm, mai ales daca mergi mult prin oras deoarece asa ii infunzi DPF-ul, ai grija ca motorul ala este cunoscut cu problemele legate de turbo, injectoare si altele deci mai fugareste-l cateodata (il mai ridici pe la 3500 rpm sau daca vrei il poti duce mai sus)dar ai grija ca atunci cand il fugaresti temperatura apei sa fie optima!
Iti recomand sa folosesti motorina de calitate daca iti permiti!
Inca un lucru referitor la turatie, eu unul as prefera un consum mai mare dar sa stiu ca nu am probleme cu injectoarele si DPF-ul pe viitor!

2 răspunsuri:
| StefanCosmin a răspuns: