| fffddffd a întrebat:

Salutare, are cineva idee de ce nu mai trage mașina de la 100 km/h în sus, când apăs pedala la mai mult de jumătate din cursă? Menționez că am un Volvo v50, motor 2.400 cmc, 180 de cai, transmisie automată iar problema am constatat-o de câteva zile. Până acum, mașina mergea rachetă când intram în depășiri dar brusc, nu mai trage, efectiv se înmoaie pe loc de la 2.300 de ture în sus... S-ar putea să fie vorba despre furtunul de la turbină? Sau ar putea să fie dusă turbosuflanta, având în vedere că mașina are 245.000 km rulați? A mai pățit careva dintre voi problema asta?

3 răspunsuri:
| Gabipn2017 a răspuns:

La mine a fost turbo de vina...si după ce l am dus la service a fost ca noua

| IFeelS0Alone a răspuns:

Am patit si eu la fel cu un golf, daca turbina se strica puterea motorului scade. O turbina noua nu este foarte ieftina dar cel mai sigur ar fi sa o duci la un service sa verifice aia ce este. Un prieten a dat in jur de 700 de euro pe o turbina noua la un opel zafira. Dar cel mai sigur ar fi sa o duci la un mecanic cu tester ca poate este ceva minor.

| alexwahl a răspuns:

Chiar si un injector defect poate cauza o astfel de problema. Poate sa ti fie filtrul de aer infundat. Poate sa ai vre un furtun spart. Poate sa fie turbo stricat, poate sa fie o sonda stricata, poate. poate... Du-o la un tester, si anunta ma.