| MarinusDragoi a întrebat:

Salutare!
As vrea sa achiziționez un Volkswagen Jetta A5 2010, 1.6 TDI, 105CP(a nu se confunda cu urmatorul model jetta A6, ma refer la JETTA A5, ani de fabricatie 2005-2010, dar modelul 1.6 TDI). Ma puteți ajuta cu mai multe păreri despre aceasta motorizare? Dacă sunt motoare problematice, dacă au cat de cat putere (am avut 105cp 1.9 pe skoda octavia 2 2008 și am fost mulțumit, dar nu știu dacă se simte la fel și 1.6).

Am lasat LINK cu masina pe care vreau sa o achizitionez!

https://www.olx.ro/d/oferta/vand-volkswagen-jetta-IDgbbh R.html

Aștept cat mai multe păreri despre motorizare, va rog!

Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pai la 105 CP ce putere sa aiba, apesio acceleratia si masina sta pe loc laughing numa ce am condus una acu dar cu ceva mai multi CP vreo 150, dar cum zic apasam acceleratia si stateam pe loc,pai dao la jalea de trotineta.Dar e buna pentru cei care nu au avut alte masini mai puternice,ori care sa reactioneze mai bine.

Spui ca ai avut skoda,atunci e tot dracu ala, tot motoare si de fapt masinile is tot alea, doar difera numele laughing in rest is cam la fel, reactioneaza la fel, poate ca are motor mai mare sa fie ceva mai puternica.
Unde pui cas si pe motorina, cred ca as face spume sa merg cu trotinetele alea laughing ce am zis mai sus este Jeta dar pe benzina 2016.

Nu stiu dar de exemplu BMW au si ei ceva motor mic de 2 litri, dar frate cand ai apasat acceleratia s-a dus glont laughing in schimba daca iei un passat tot de 2 litri slabut rau.
In sf cum am zis de regula masina o ai sa te duca de colo colo, sa iti faci treaba, deci este buna si Jetta.
Referitor la motor ca idee cu cit motorul este mai mic, cu atit ai mai putine probleme, adica este mai fiabil motorul mic.Nu stiu la motoarele pe motorina cum is,dar de regula orice masina este buna atita timp c it a fost condusa si intretinuta corect.

Ce auzi pe la unia,injectoare,pompe,pistoane car fi slabe etc alea is povesti,alela is parerile lor despre acele masini folosite,masini stricate de altii,apoi cumparate de ei si le maninca zilele laughing de aia au unia ideile alea despre anumite masini.

Sa poti spune despre o masina cai buan sau mai pitin buna,trebv sa o ai noua,sa o conduci normal,sa o intretii normal,apoi daca cumva se strica din senin ceva,da atunci poti sa vii sa spui uite la masina X se defecteaza f usor si rapid ijectroare,sau se uzeaza pistoanel; e bla bla.
Nu,cumperi un cazan,iti maninca zilele, apoi deja tu pui eticheta pe acea masina, nu-i buna laughing da este adevarat nu-i buna masina aia cai fier vechi, dar nu baga la gramada toate modelul ala, cand o sa ai una noua siti maninca zilelele, atunci poti sa spui ceva.

| OldSoul a răspuns:

Legat de probleme...
Marea problema la ele sunt injectoarele.
E foarte pretentioasa la acest capitol, iar daca incepe sa faca probleme, nu o sa scapi chiar ieftin.
Cat despre performante, daca nu te-au deranjat acei 105cp de pe 1.9, cred ca o sa-i accepti si pe cei 105cp de la motorul de 1.6.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Practic, octavia si jetta asta e aceeasi masina pe dedesubt. Motorul 1.6 din ce am citit pe internet nu este cel mai reusit si e sensibil la condusul in oras. Daca conduci mai mult in exterior o sa fie ok. Din ce stiu e putin mai puturos decat 1.9 dar nu e asa zgomotos si e mai placut la condus de nu te intereseaza performantele. Oricum e suficient pe caroseria de jetta dupa mine. Personal as mai strange niste banuti si as lua un 2.0 TDI 2010 euro 5.