| bigboss23 a întrebat:

Salutare. As vrea sa intreb si eu pentru cine stie si ma poate ajuta, cum fac sa mearga din nou kilometrajul la un Ford Transit pe dublu cu tahograf care nu mai functioneaza si sa specific? masina este detarata happy Va multumesc, dau funda!winking

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca tahograful este de vina acela il poti da jos si sa o folosesti in regie proprie nu ca transport de marfa sau sa ii pui alt tahograf. Kilometrajul poate avea mai multe probleme, de la cablu ceea ce ar fi cel mai usor pana la acel ax micut care daca a picat e greu sa il mai pui la loc, niste saibe din spate care sunt blocate, rugina pe acel ax, daca este cu tahograf electronic si/sau kilometraj electronic atunci numai in service poti sa mai faci ceva!

| bigboss23 explică (pentru FurtunaDiesel):

Tahograful nu mai functioneaza, i-am scos si toate firele de la tahograf si tot nu vrea sa mearga kilometrajul. De desfacut nu am desfacut la kilometraj sa ma uit, dar cand a pus tester-ul cineva pe masina mi-a zis ca numai daca repar tahograful o sa mearga si kilometrajul, altfel nu sad

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru bigboss23):

Poti sa il faci si fara tahograf dar trebuie sa muti cablurile de la alimentari si sarma aia care zice lumea ca ar fi tot cablu de la arcuri si va merge daca nu este digital!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate te ajuta forumul acesta: http://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=55615

In principiu, dupa cum scrie acolo (desi aia e pentru opel), poti desface sa vezi tu despre ce e vorba. In fond e masina ta, si daca nu merge, macar sa incerci tu primul sa o repari.