| costyvh3 a întrebat:

Salutare ma poate ajuta cineva? Am un ford transit 2200cc din anul 2007 si cand il pornesc dimineata sta un pic la relantiu si mi se opreste dupa ce merg cu el si il mai turez nu mi se mai opreste. Relantiu sta la 800 e bine sau trebuie sa il dau mai mare?

2 răspunsuri:
| Dragosalx a răspuns:

Este o problema comuna la ford ca sa zic asa, am meu este focus 1 benzinar si dimineata la frig face asa, din ce am citit pe club ford, in corpul clapetei de acceleratie, se aduna ceva depuneri, care la frig se intaresc si ingreuneaza miscarea in voie a clapetei de acceleratie.Pentru remediu se desface corp clapeta acceleratie, si senzor aer(situat in apropiere) ISCV parca se numeste, se desfac se curata ambele cu o substanta care sa nu afecteze, cu mare atentie fara a folosi substanta de curatare din abundenta, dupa curatare trebuie sa fie perfect curate, pentru ca in caz contrar o sa dai peste alte probleme, daca ai acceleratie electronica intai scoate bornele de la baterie, dupa te apuci de treaba! Eu astept caldura si ma pun sa o curat si eu.

| RazvanHDd a răspuns:

Incearca sa il turezi la 1000-1200 putin dupa ce porneste. Nu trebuie sa iti faci griji, de obicei sta la 800rpm la relantiwinking