| Alfred0703 a întrebat:

Salutare. Ce masina ati recomanda pentru un incepator pana in 10.000 euro. Tata ma tot bate la cap cu bmw, audi si vw. Vreau ceva sigur, din 2010+(sau euro 5) si cu tractiune integrala. Ma tot uit la Volvo-uri(XC60, S60, V60), dar el imi spune ca nu sunt fiabile(stiu ca xc60 consuma mai mult). Pretul sa fie cel mult 10.000 euro, dar nu inseamna ca nu puteti sa imi recomandati o masina de 3.000 de euro sau mai putin.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu prea am vazut 'stricaciuni' la Volvo. Sunt masini premium, fata de ceea ce circula pe la noi.
BMW ar fi Xdrive, nu mare branza... Iar la piese e prea scump.
O masina domestica, ce s-ar incadra in cerintele tale, ar fi A4/A5 quattro.
Dar daca esti atras de Volvo, mergi pe el.
Vezi si Opel Insignia 4x4, dar sa nu fie 2.0 CDTI, ca nu prea e ok.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Din cate stiu eu, Volvo e in ansamblu si cale de foarte multe generatii... cea mai sigura masina pe care o poti cumpara.
O sa vezi prin topurile actuale de profil Subaru, Kia, Hyundai sau Toyota, insa e mult marketing in jurul lor.

| Superior a răspuns:

Honda Civic
+Aspect
+Spatiu
+Comfort
+Performante
+Motorul VTEC, considerat probabil cel mai potent pentru transmitierea puterii catre puntea fata (masina are tractiune)
https://www.autovit.ro/autoturisme/honda/civic/?search%5Bnew_used%5D=on
Ai multe modele si generatii de Honda din care poti alege,avand garantia ca nu te va lasa la greu (depinde de tine sa verifici ce cumperi intai).
Evita modelele diesel, Honda-urile ofera maximul de calitate pe motoarele pe benzina.
Te poti orienta si spre Honda Accord, care la fel foloseste un tip de motor VTEC imprumutat de la Civic.
Honda-urile sunt mult mai putin predispuse la tepe din partea samsarilor decat masinile VAG.
Eu as evita zona VAG cand vine vorba de SH, nu putine s-au dovedit a fi dauna totala si restaurate, ca fiind vandute de bune dupa.

| Superior a răspuns:

SH te poti orienta si spre Subaru Impreza, care este orientata spre modul sport, dar isi face treaba si ca masina de familie.
https://carzz.ro/subaru-impreza-anunt_1723207.html
La ea ai avantajul unui sistem de tractiune integrala, facand-o foarte sigura si stabila la drum, dar consumul e mai maricel.
Alta varianta si nou-nouta este Kia Ceed, in care mi-as pune increderea personal.
https://www.kia.ro/showroom/ceed

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ecosport nou dar mai pui 2000-3000

| Passatb6 a răspuns:

Golf 7. Micuta, eleganta, perfecta pentru un incepator.