| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare ce părere aveți de mașină Renault Fluence 1.5 diesel?
E scumpă sau ieftină la piese? e scumpă gen sa schimb ambreiajul, filtru de particule? Tata a avut un Passat B6 și a dat pe un ambreiaj 3000 lei cu tot cu mecanic! mi se pare un preț exagerat pentru ce salarii sunt acum!

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Tata a avut un Passat B6 și a dat pe un ambreiaj 3000 lei cu tot cu mecanic!"

Permite-mi sa nu te cred ca a costat doar kitul ambreiaj 3000 de lei fara volant! la o masina second si cu piese intuiesc ca aftermarket.
Am dat la o asiatica pe kit ambreiaj 2400 de lei anul trecut, original nu aftermarket!
Daca in costul total a intrat si volantul atunci e in regula ca pret!
Pe de alta parte am vorbit de cutie manuale!

Cred ca ti-am mai spus si cu alta ocazie pentru oras masina pe benzina motor aspirat e ce trebuie nu besinile diesel care oricum sunt atat de rulate incat pica constant ceva la ele.
Motorul aspirat intretinut este fara moarte, are putine piese "in miscare" comparativ cu dieselul si turbina sa!
Diesel am zis doar nou sau super scump si an recent daca vrei sa ai baza in el dar si asa sunt destui aroganti care la un diesel de 40k euro nu-si permit sa schimbe turbina sau un catalizator.
De aceea zic ia o masina in care sa nu investesti.
Iar meltenii care inca mai cred ca diferenta de 1 litru consum mai mic in oras castigata de un motor diesel la aceeasi cilindree fata de benzina, mai reprezinta ceva nu au treaba cu masinile nici cu mecanica nici cu realitatea.

Acum mesaj ca pe mess inainte, @ to all : Va sa zica de asta domnilor pescari (pesti) va luati dieseluri vechi cu 3000 de cm3 ca consuma cu 2-3 litri mai putin la 100 km fata de turbo benzina, in realitate sunteti doar niste saraci dar cu aere!winking

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Eu mă gândeam la 2 modele, sunt mașini care au motoare bune diesel sau care sunt bune pe benzină!
De exemplu Motorul de Wolkswagen care e și pe audi și pe Seat parcă!
Pe benzina sunt bune 1.2, 1.4,.1.6 sau 1.9 și 2.0(dar nimeni aproape nu își permite că sunt costisitoare că consum)
Și pe diesel de wolkswagen cele mai reușite sunt 1.9 și 2.0 cea mai mare prostie să îți iei motor de wolkswagen de 1.6
De exemplu pe Renault și Dacia sunt foarte bune motoarele de 1.5

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ambreiajul e scump la toate dieselurile. 3000 de lei e un pret ok.
Renault e o masina mult mai fiabila decat cele de la VAG, iar la piese ar spune unii ca sunt scumpe, dar asta pentru ca 80% dintre ele se gasesc doar originale Renault, nu prea dai de aftermarket.
Deci daca la un Passat, un EGR gasesti de la 200 de lei chinezesc, pana la 1200 de lei original, la Renault ai o singura optiune, originalul, pe la 800 de lei. Deci sunt scumpe piesele daca erai obisnuit cu chinezariile, ieftine daca apreciezi calitatea OEM.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Un ambreiaj de passat B6 te duce pana in 16 milioane, taica-tu si-a pus cumva ambreiaj de stage 2-3? L-a cam ars mecanicu ala. Nu te ghida doar dupa pretul pieselor caci e un indicator prost.

In locul acelei masini ti-as sugera o Skoda Octavia sau Superb, orice diesel, fara 1.6

La Octavie ai pret de intretinere la fel ca la Golf, e facuta pe aceeasi platforma, spatiu ai, siguranta ai, viteza cat de cat ai, piese noi ieftine ai, piese din dezmembrari gasesti pe toate gardurile, daca nimeresti o octavie 1.9 din 2010-2011 o dai si la stranepotii tai mostenire, ce mai vrei de la viata.

| nyoentox2002 explică (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Eu as vrea una din două Renault Fluence 1.5 diesel cele mai bune motoare)sau Seat Ibiza 3

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ia un seat ibiza ca le gasesti pe toate strazile oricine le vinde si-s ieftine, nimeresti una la 3500 de euro 4000 euro intretinuta, km decenti sub 160 mii, usoara de condus te bagi oriunde cu ea, mecanici si piese sunt destule la renault fluence plangi daca-ti spargi o bara umblii ca retardatul prin toate dezmembrarile si nu gasesti, am 2 cunostinte cu seat ibiza si sunt incantati. Astea-s masini pentru omul de rand fara pretentii de BMW.

| nyoentox2002 explică (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Seat Ibiza depinde de model, nu ăla vechi ăla mai nou 2010-2012 in sus

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai de ala zic, cu 1.4 TDI un motor foarte OK pentru caroseria lui. In locul lui mai merge VW Polo, adica fratele lui mai bogat care e o idee mai scump. Mergi pe SEAT ca sunt tancuri de masini si sunt usor de intretinut mai ales Ibiza ce vrei tu.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Atata timp cat te poti folosi de ea, orice model e bun. Daca te seaca la buzunar e atunci o problema care merita inlaturata, fie si cu durere in suflet.

| hotdog444 a răspuns:

E buna mașina. Ce-i drept nu e prea stricăcioasă, motorul e bun, iar piesele sunt bune la preț, ca-s de Renault.