| nyoentox2002 a întrebat:

Ce mașini îmi recomandați fiabile la 5000-6000-7000 euro, ieftine la piese, consum mic(maxim 50 lei pe sută de km) și să arate și fain estetic?
Mai mult pentru oraș! Îmi luam diesel, e mai economic, de exemplu un motor de 1.4 benzină consumă cât un motor diesel de 2.0!
Mă gândeam să îmi iau pe motoarele 1.5-1.6 diesel, ori 1.0-1.2 benzină sau benzina cu GPL!
Tata a avut de exemplu un Passat B6 2006 cu motor de 2.0 diesel, el a dat cam 3000 lei sa schimbe un ambreiaj,mi se pare exagerat de mult, de exemplu la un logan(nu îmi plac loganurile), sa schimbi un ambreiaj e maxim 1000 lei cu mana de lucru ce e un preț mai ok!
O listă cu mașinile care îmi plac:
Hyundai i10, i20, i40
Mazda 2
Kia Ceed
Seat Ibiza
Fiat Tipo
Audi A3, A4 dar consum de rup (audi au motoare de wolkswagen.
Dar motoarele de wolkswagen diesel sunt bune doar 1.9 și 2.0. Motoarele 1.6 diesel nu sunt reușite doar 1.6 dar benzina dar are consum foarte mare!
Și an minim 2010.
Nu pot sa zic că sunt foarte mari pretenții la banii pe care i-am mentionat!

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ibiza.
Ar fi cel mai ușor de întreținut

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Îmi luam Ibiza pe motor de 1.6 diesel dar cică nu e bun că are motor de wolkswagen și motoarele de wolkswagen de 1.6 diesel sunt praf!
Decât să îmi iau Seat Ibiza pe motor de benzina de 1.2 mai degrabă îmi iau o motorina de 1.9!

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sunt suficiente motoare diesel în oraș. Nu mai e nevoie de unul. E suficient 1.2 benzina

| relian a răspuns:

laughing intrebi ce masini ar recomanda cineva, dar deja tu ai facut lista cu ce vrei laughing asa ca stii, nu vad ce mai intrebi pe aici.E ca si cum eu stiu ce vreau sa cumpar, dar intreb pe altul laughing

VW are si motoare mai mici decat arati tu pe benzina, au si de 1.4 litri care consuma putin, am vazut pe Jetta

Nu is f mari pretentii la banii ce ai aratat, tu stii, doar nu cumpara altcineva in locul tau, cauta si vezi.
Audi au numa motoare de la 2 litri, cel putin pe benzina, si mai mari, de aia consuma mai mult.

Ce am observat.Sint masini care au acelasi motor, dar clase diferite, unele scumpe, altele ieftine, alea ieftine consuma mai mult, unde pui au si cai putere mai putin, acelasi motor laughing

Daca a dat tactu 3 mii sa schimbe un ambreaj, atunci ia masina cu transmisie automata, sau CVT daca e de asta mica, nu mai ai treaba cu ambreaju.
Ori invata tu singur sa repari, sa schimbi, eu imi fac singur mai tot la masina, nu ca nu as avea bani, este pentru ca nu am incredere sa las pe alti sa imi dea buleala, asa fac majoritatea, buleala laughing

La o masina cu motor de 1 litru, te mai dai jos asa din cand in cand sa o mai impingi si tu laughing zic si eu.Dar daca nu esti din ala agitat, e buna si aia, o iei asa usurel, linistit, nu te alearga nimeni.

Uite VW asta Jetta ce am zis eu cu motor de 1.4 litri, scoate 150 cp si consuma, cit zic astia undeva la 35 mile pe un galon, atit merge, sau 37 de mile, nu mai stiu sigur, trebuie sa ma uit.

Masinile pe motorina, mai ales astea ce spui tu 2010 in sus, au multe rahaturi pe ele, mai ales la evacuare te minunezi cate au, daca cad alea ala esti laughing catalizator, filtru, si alte desene animate, plus put a motorina laughing
Jetta asta ce am spus, are cineva aici linga mine, am condus junghiu, merge n-are treaba, il conduc eu cand iesim pe undeva si vrea sa mearga cu riia aia.
Nu te poti baga ca si cu o masina de 2 litri, dar conteaza sa iti afci treaba.Ce am mai observat la motoarele astea de trotineta, astea mici, cum zic asta de la VW de 1.4 litri, dupa 10 mii de mile, uleiul arata ca ala din bidon laughing

Motoarele pe benzina astea micute, is bune, merg de rup, si nici probleme nu ai cu ele.Bine acu la tine acolo in RO cine stie ce fiare vechi or fi laughing eu vorb aici despre america. Asta ce zic na luat-o noua, tot folosita cu vreo 80 de mii de mile la bord, am fost cand a luat-o, sa o verific, merge parfum laughing

Răspuns utilizator avertizat
| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Hai sa-ti zic asa tatut, tu ca tanar, cu un 1.2 rad si curcile de tine, tu esti baiat tanar cu mania vitezei in sange si asa trebuie sa fii ca sa fii un barbat care trece prin toate capitolele vietii, ca sa le povestesti copiilor tai ce faceai cu masina cand cresti mai mare si asa. Buun.

Ce lista de masini ai facut tu acolo... Fratior, alea-s masini de tocat, daca te plimbi cu asa ceva pe strada o sa creada lumea ca porti blugi skinny si fumezi IQOS, eu nu ti-as recomanda asa ceva, doar daca vrei sa-ti faci operatie de schimbare a sexului.

Zic eu asa fratior pentru tine un Golf 5 GTI intretinut te satisface mai mult decat trebuie, daca nu-ti place golfu, Skoda VRS 2.0 diesel 170 cai softat dus la 200-210 cai, sa le dai fum la fraeri pe autobahn, m-ai inteles? Daca esti impatimitul masinilor clasice, vrei ceva de pasionati, vrei sa faci un stance, un drift, tatut. Un BMW E90 2.0 diesel cu un soft micut acolo facut la tovarasu de la colt cu niste angel eyes-uri un gri sobolan si pachet M furi privirea la toate gagicile, un golf 4 1.9 tdi ARL daca nu te coafeaza BMW, cand auzi ARL spui mitraliera cand ii pui teava goala si popcorn da aici vorbim deja de nebuneala curata si daca esti masinist convins nu ti-ar strica unul. Cand zici SEAT Leon FR, in bugetul tau spui Lamborghini de buget, adica mai pe romaneste lacrimi in faruri pentru dusmani.

Si stai tu tati linistit ca 2.0 diesel, consuma putin daca esti baietas linistit, nici nu simti aia 6 litrii pe suta de km, softu e destept, cand mergi linistit e economica masina, cand ii dai talpa nu te mai iarta, nici dusmanii dar nici buzunarul tau. Ce am zis eu acolo mai sus, alea-s tancuri de masini, nu crapa nimic la ele in afara de timpanele tale daca le faci tu cum trebuie sau le gasesti facute de un baietas care vrea sa duca mai departe pasiunea.

| vlllaaddd a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Baa laughing ce caterinca ma jur, de masina mea din poza mea de profil ce zici?

| vlllaaddd a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Totusi m-ai atins la inima cand ai zis de golf 4 1.9 ARL cu teava goala si popcornhee hee

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru vlllaaddd):

E ce trebuie frate

| ClaRa91 a răspuns:

Ia i10

| Anushka23 a răspuns:

Skoda fabia happy

| Anushka23 a răspuns (pentru Anushka23):

1.0 TSI, am una din 2020, consumă foarte puțin și cu toate că are motorul atat de mic are ceva turbină și merge extraordinar de bine.

| hotdog444 a răspuns:

Poți sa încerci un audi a4 b8 sau dacă vrei mai econom, ar fi bun și un Renault Megan 3