| numesiprenume0 a întrebat:

Ce se intampla atunci cand motorul se opreste brusc(motorul moare)? Din mai multe cazuri: eliberarea ambreajului prea rapid, sau necalcarea acestuia la timp, fiind doar doua exemple.Ce poate păți dacă mi se intampla mai des? Ce probleme apar? Funda, pentru cel mai concret si clar raspuns!

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu se intampla nimic.
Astea sunt probleme care trebuie sa scapi in scoala de soferi.
Asta se poate intampla cuiva care a facut scola pe diesel.
La benzina ridici fin ambreajul si pe masura ce ridici apesi si aceleratia.
Daca sincronizezi corect, nu iti moare motoru.
Probabil te si grabesti, de aia se intampla des.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca se intampla asta des, atunci te sfatuiesc sa maia stepti cativa ani sa cresti si sa incerci sa faci scoala de soferi mai tarziu.

| T2LS a răspuns:

Nu se pot întâmpla prea multe. Ideea este că la început îți va fi greu să te obișnuiești cu lăsarea fină a ambreiajului. Fii atent și nu fă greșeală să folosești ambreiajul atunci când NU este nevoie, adică să îl ți la podea foarte mult (când stai la semafor sau oprit undeva pentru câteva minute, nu ține ambreiajul apăsat la podea pentru că riști fie să-ți strici un rulment de presiune, fie să-ți uzezi stratul de fricțiune și ajungi la complicații că cutia nu mai transmite mișcare de rotație roților deloc și se produce, ceea ce popular numim, "deraparea ambreiajului"). Lăsând asta la o parte, mai mult decât stricarea (deși rar se întâmpla) a unui rulment de presiune nu prea ai ce păți. Stratul de fricțiune foarte rar se întâmplă să se uzeze suficient de mult de la așa ceva, pentru că nu este la fel ca și cum ți ambreiajului mereu la podea.

| T2LS a răspuns (pentru T2LS):

De asemenea, am uitat să menționez: dacă dorești să eviți ca motorul să moară la plecarea de pe loc din ambreiaj, turează puțin motorul înainte ca ambreiajul să ajungă la punctul mort (cel de plecare, când mașina o ia din loc). Vei ajuta mult motorul.

| viata0delash a răspuns:

Daca se intampla des. Adica de vreo 3, 4, 5 ori pe zi timp de vreo luna..la motor pot sa apara unele probleme mici. Depinde si de masina..noua veche...se mai poate defecta conectiunea dintre motor cu cutia..nu tin minte cum se numeste. Practica mai mult si maxim in 5 zile o saptamana nu vor mai aparea probleme

| viata0delash a răspuns:

Un sfat care m-a ajutat mult cand am dat examenul pe o dacie saraca de ea este sa te,, joci,, cu acceleratia, adica o pui pe viteza. apesi putin... putin pe acceleratie si ii dai drumul la ambriaj...nu stiu cum sati lamuresc..trebuie sa simti momentul.mai multa practica si va fi totul ok

| iuua99 a răspuns:

Buna si prietenu meu a patit la fel cu mtorul de la masina dar la noi a fost problema ca lipsea o siguranta de la pompa care face ceva legatura cu motorina. nu stiu daca te ajuta raspunsul meu.