| aSuLiK a întrebat:

Am un peugeot zenith in 2t 50 cmc care are urmatoarea problema. Imi porneste la peda dar pleca greu de pe loc si cand apuca sa prinda viteza imi taie acceleratia, motorul se aude cum moare incet si nu mai merge accelerat. Imediat dupa ce moare nu mai porneste, trebuie lasat sa se raceasca putin, si dupa cu greu o ia. Am observat ca daca merg incet cu el, 5-10 km/h nu mai moare, dar cand il accelerez se opreste motorul dupa nici macar 500 m de mers.
Cine stie si ma poate ajuta, vreau un raspuns clar. Nu va bagati cei care aveti scutere si ati patit asa ceva dar nu le-ati reparat voi.

2 răspunsuri:
| ManeaAlex a răspuns:

Baa verifica carburatoru intai curatal cu benzina calumea curatai jiglerele ...si mai vezi ca dupa ce desfaci carburatoru mai are cv acolo i sa spune muzicuta (cauta pe google daca nu stii cum arata)
Vezi ca tablitele alea sa nu aiba nimic intrre ele si plasticu care etanseaza

| SunOfThe a răspuns:

Uleiul... cred