| alexandrualexandru7 a întrebat:

Salutare,ce soluții mi-ați recomanda pentru a spăla manual scaunele mașini?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Daca sunt destul de murdare si patate, recomand sa apelezi la serviciile unui detailer profesionist, care are aparatura, cunoastere si mai ales aparat cu injectie extractie!
costa cateva sute de lei detailingul interior, dar iese ca noua interiorul!

daca in schimb gradul de murdarie consta doar asa in putin praf in interior, dai cu aspiratorul si eventual pe o pata ceva cu o solutie speciala de curatat tapiterii auto (daca este textila pentru textil, daca este piele solutie pentru piele)
Solutiile sunt multe le gasesti in comert, nu trebuie sa coste 100 de lei un spray, pentru material textil sunt solutii si sprayuri la 30 de lei care fac treaba buna, produse de la Sonax, Nigrin etc
daca e vorba de tapiterie de piele si pielea nu e "avariata" si nici nu trebuie revopsita! atunci solutiile bune pentru interior din piele vor costa mai mult de 30 de lei un spray, dar nici aici pretul nu este prohibitiv, nu este unul extrem de mare, tot cativa zeci de lei un spray, acum eu stiu 60-80-150 de lei, depinde ce marca si ce vrei de la acea solutie!

Iti mai trebuie o laveta de microfibra alaturi de un astfel de spray!

daca vrei sa speli scaunele adica tapiteria nu ti-as recomanda nimic altceva decat un aspirator cu injectie extractie, dar unul bun costa! si nu merita aici, ci recomand detailerul pe care l-am spus in primele randuri!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bio carpet.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Bio carpet, cum spunea mai sus cineva, incearca sa intrebi de curiozitate macar cat te-ar costa profesional sa le faci.
Daca e vb de cateva sute de lei n-are rost sa te chinui singur.

Plus ca nici nu iese. Aparatura profi nu se compară cu peria. Apoi pui huse si aia e.