| tinuolaru1234 a întrebat:

ce solutii polish imi recomandati pentru a scapa de anumite zgarieturi dar si pentru luciu? polish-ul il voi face acasa cu pad-uri de 150mm puse pe o auto-filetanta

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu folosesc varianta de polish cu slefuire manuala pe ud cu P2000 sau mai fin, dupa care pasta 3M finala ultrafina), pe burete, apoi o ceara oarecare, cu "blana" pusa pe burete.
Nu folosesc pad-uri abrazive, deocamdata.
Pe metoda P2000 - ultrafin - ceara, fac si corectii de lac, scot si scurgeri unde e cazul, dar cobor chiar si pana la P800.

| tinuolaru1234 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Te referi la smilgher de granulatie 2000? nu am zgarieturi adanci, sunt zgarieturi fine. la aripile spate am o problema cu vopseaua (cred ca fostul proprietar a dat cu pensula sau ceva gen) unde vreau sa corectez prin slefuire. M-ar ajuta mult daca mi-ai da niste detalii pentru acest lucru pe email sau chiar pe contul de Facebook

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Da, granulatia smirghelului e notata cu P la inceput.
Iei coli de hartie, pentru slefuitul cu apa.
Nu am mai multe detalii, sunt si eu destul de incepator in polish.
Gasesti tutoriale pe Youtube, facute de cei cu mai multa experienta.

| tinuolaru1234 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi de sfaturi. O sa dau comanda de pad-uri de pe Aliexpress (32de lei) si solutia 3M de unde o cumperi? Se gaseste la magazine auto/carrefour? O sa ma apuc de ea cand sunt +15 grade sa reziste polish-ul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Pana acum am cumparat de la un magazin de vopsea auto, care vinde cate 100ml

| tinuolaru1234 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si cu 100ml faci o masina? ce pret are?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Nu faci in nici un caz o masina intreaga.
E in jur de 20-23 de lei 100ml.
Daca faci masini complet, cumperi sticla intreaga, are parca 1000ml si e 150-180 de lei.
Metoda sigura e cu doi pasi + ceara, adica pasta extrafina/medium cut, apoi ultrafina, dupa care ceara.

| tinuolaru1234 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi. o sa vad exact cand primesc pad-urile si se mai incalzeste vremea