| tinuolaru1234 a întrebat:

vreau sa imi polishez masina ca tot a venit caldura. Procesul vreau sa il fac cu pasta polish 3M.
Nu stiu multe despre polish, intrebarile mele sunt:
- de cata pastă am nevoie (abrazivă/ medie/ pentru luciu)
- daca nu am zgarieturi adanci in lac, trebuie sa mai execut primul procedeu, cu prima pasta abraziva?
Este vorba de o Skoda Fabia 1 hatchback.
Mentionez ca plafonul nu are nevoie de polish

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu e recomandat sa dai polish daca nu știi prea multe despre el si mai ales fara a avea si uneltele potrivite. In schimb exista soluții mai puțin pretențioase, gen pasta Prevent. Aceasta se aplica ușor chiar si de catre începători (ai instrucțiuni in cutie), ca si unelte ajung doua carpe curate, costul este neglijabil iar efectul spectaculos.

| tinuolaru1234 explică (pentru regis):

Cum am mai zis, vreau sa dau polish pentru a scapa de holograme si zgarieturi minore si pentru luciu.
polish-ul il dau cu o bormasina + pad-uri 7 piese

| regis a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Fiecare face cum vrea, noi ceilalți doar ne spunem părerea.

| tinuolaru1234 explică (pentru regis):

O recomandare de pasta polish mai usor de lucrat? sa scap de zgarieturi si de holograme

| regis a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Pasta Prevent, am scris deja mai sus.

| tinuolaru1234 explică (pentru regis):

Multumesc! o sa incerc si revin cu detalii

11 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Patru sute de grame nr 3 si trei sute de grame nr 2. Polisarea se face nu doar pentru luciu. Plafonul trebuie facut. Da...se executa ambele procedee. De preferat masina de polisat. Materialul cu care lustruiesti masina, sa fie electrostatic. Cu asta inchei, depinde cantitatea de polis dupa cat de mata este masina.

| tinuolaru1234 explică (pentru baru):

Masina nu este deloc matuita. vreau sa scap de holograme si de unele zgarieturi minore. am comandat pad-uri de pe aliexpress si le voi pune pe o bormasina cu viteza reglabila

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu sunt vopsitor, nu stiu detailing, dar cand fac polish, de obicei slefuiesc cu P2000 la ud (manual), apoi pasta 3M fast cut (capac verde), si iese luciul normal. Daca vreau luciu mai intens, trec la urmatoarea pasta, pana la ultima, apoi aplic ceara.
Dupa fast cut, una dintre paste scoate hologramele, adica "panza de paianjen".
Daca nu esti priceput cat de cat, mai bine te rezumi la ceruit.
Altfel, daca folosesti pad abraziv si pasta abraziva, cand ajungi la canturi, ajungi in vopsea, sau mai rau, in grund... Si ai cam terminat-o cu vopseaua aia.

| tinuolaru1234 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru raspuns! la mine nu este nevoie de slefuit deoarece nu am zgarieturi adanci si nici vopsea matuita. vreau sa scap de holograme si de mici zgarieturi

| OldSoul a răspuns:

Recomandarea mea e sa mergi la cineva priceput.
Am cumparat la un moment o masina la care un neinspirat i-a facut polish in prealabil, la lumina se vedeau umbre "oale" pe toata masina.
Pana la urma am dus masina din nou la polish la un tip priceput, am platit suma ceruta 100€ si a facut-o din nou oglinda.
Din spusele lui, cel ce a facut polish inainte a folosit o viteza prea mare, si asa, rezultatul dezastruos de mai sus.
Nu-ti recomand sa incerci, cu atat mai mult daca e vorba de o culoare inchisa.
Culorile inchise sunt foarte pretentioase in general, asa si la polish. Daca nu cureti suprafata bine, mai rau faci.
Iar daca nu e o culore inchis, cel mai probabil nu o sa fie foarte evident rezultatul, deci nu stiu daca merita investitia.

| tinuolaru1234 explică (pentru OldSoul):

Eu vreau sa folosesc pe o bormasină si la viteza nu prea mare. culoarea este verde inchis. vreau sa scap de holograme si zgarieturi minore. deja mi-am comandat pad-uri si vreau sa invat mai multe despre detailing auto...am facut polish la faruri cu pasta 3m, spălat interior etc