| StefanMadalin02 a întrebat:

Salutare, cine știe cum pot face o mașină din ani 2000 manuală să pornească la telecomandă, am înțeles că s-ar putea face așa ceva cu ajutorul unor piese de la motoscuterele cu pornire prin la telecomandă, s-au dacă știți altă variantă dar mă interesează cât mai ieftin nu mă interesează senzori de protecție sau alte protecții. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E mult mai simplu cu un releu comandat de o alarma, care sa aiba functia de pornire din telecomanda.
Daca masina are cheie cu cip, acesta trebuie lipit in apropierea contactului.

| danutzu96 a răspuns:

Iti recomand sa nu. Teoretic ca o masina cu cutie manuala sa porneasca trebuie sa te asiguri ca e scoasa din viteza, trebuie sa te asiguri ca electromotorul nu se mai invarte dupa ce a pornit, etc. Cu carpeli poate iesi urat, te poti trezi cu masina ca a luat foc. M-am gandit si eu la ceva automatizari din astea (am terminat Automatica), dar mi-am dat seama ca e prea mare bataie de cap sa faci astfel de sisteme si ca trebuie sa acorzi foarte multa atentie sigurantei, ca altfel transformi masina in torta...

| Digikey a răspuns:

Nu stiu cat de ieftin poate fi sa-ti gasesti masina infipta in casa vecinului sau sa gasesti masina ceva mai incolo cu vreo doi morti sub ea.