| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Dacă am permisul de conducere categoria B clasic cu cutie manuală fără CODURILE COMUNITARE ARMONIZATEde pe spatele permisului de la punctul 12. Coduri pot conduce si mașină categoria B cu cutie automată?

Sau trebuie să fac iarăși școala de șoferi pentu automată? Din ce am înțeles cei cu cutie automată și cu codul 78 din CODURILE COMUNITARE ARMONIZATE au dreptul să conducă automata dar nu au voie manuală dacă nu dă examenul pe mașină manuală.

Dar dacă vrei de la manuală la automată nu am găsit nici un răspuns pe tot internetul.

Vă rog să-mi răspundeți.
Vă mulțumesc anticipat.

Cu stimă.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai permis pentru manuala poți conduce automata fara probleme

| aneliram a răspuns (pentru suntserios):

Asa stiu si eu, invers e o problemă.

1 răspuns: