| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, daca am diabet de tip zaharat pe insulina injectabila, am voie sa dau de permis?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Diabetul zaharat

Nu se emit sau reînnoiesc permisele de conducere nici pentru şoferii cu episoade repetate de hipoglicemie acută. Cei care suferă de diabet zaharat şi fac tratament medicamentos pot avea permis numai pe baza unui aviz medical autorizat şi pe baza unor controale medicale periodice (cel puţin o dată la cinci ani).

| DariusMad a răspuns (pentru mgtow):

Si acel aviz de unde se primeste?

| mgtow a răspuns (pentru DariusMad):

La orice cabinet medical care face teste pentru obtinerea permisului de conducere sau medical la 10 ani cred ca e obligatoriu in RO