| Roxana_Balan_1989 a întrebat:

am diabet zaharat tip1 din 28 12 2012 si am 10 ani se poate trata dar fara insulina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, din pacate nu se poate trata fara insulina. Doar diabetul de tip 2 al adultului obez se poate trata, la inceput fara insulina. Diabetul copilului este determinat de lipsa de insulina si nu se poate trata decat cu insulina

| nico097 a răspuns:

Buna.Se poate trata si eu caz in familie cu diabet tip 2 dar face si insulina.Insulina ti se administreaza atunci cand glicemia o ia razna si orice bagi in gura dulce sare la 300, ferestete cat poti de gustarile dulci cu toate ca orice om pofteste incearca sa mananci totul cantarit sa iti mentii glicemia constanta.Multa sanatate.

| seriosule a răspuns:

Buna. am o ruda care are aceeasi problema. din pacate nu exista in Romania o alta cale pentru tratarea diabetului. stailinistit peste cativa ani te vei obisnui si se vor descoperi si alte medote pentru tratarea diabetului.(am vazut la televizor ca in plina desfasurare este incercarea de a se folosi un aparat de tras pe nas... care va tine locul insulinei) fara gluma! vorbesc serios! nu grumesc cu asa ceva... bafta!