| T4zu a întrebat:

Salutare.
De curand am adus masina acasa din service, deoarece a trebuit sa ii schimb motorul. Noul motor este identic din toate punctele de vedere cu precedentul (suporti, capacitate, design etc.), singurul lucru care difera este seria, mai exact primele doua litere.
Doresc sa imi omologhez noul motor, ca fiind cu serie necunoscuta, iar pe deviz nu este trecuta nici o serie de pe motor.
Cei de la RAR, au spus ca nu se poate, deoarece difera seria, iar eu le-am aratat deviz-ul, original, in care se specifica ca motorul nu are nici o serie, deci ca atare sa il omologeze cu serie neidentificata, dar au refuzat, spunand ca este o teapa. Eu stiu ca se poate, dar nu stiu cum sa procedez sa il omologez cu serie neidentificata.
Mi-au mai spus ca daca doresc sa il omologez asa costurile se ridica la ~1500lei, ceea ce mi se pare absurd, deoarece motorul este identic cu precedentul, iar valoarea aceea este mai bine de jumatate din pretul masinii.
Cum procedez sa il pot omologa cu serie necunoscuta? Multumesc.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Toate motoarele originale ies cu numar de serie de la fabrica.
Daca n-ai numar de serie valabil pe motor, atunci poate provine dintr-o masina furata, cu numar de serie sters.
Mergi la cel de la care ai luat motorul si sa rezolve problema.

| T4zu explică (pentru Bula):

Salut, am contract de vanzare-cumparate cu tipul de la care am cumparat motorul.