| ssmecheru33 a întrebat:

Salutare. Dețin permis de conducere din iulie - anul trecut din 2020. Recent am ajuns în UK și asigurarea la o mașină (Peugeot 207, motor 1.4 benzină) este destul de scumpă pentru mine - aproximativ 400 de lire din cauza experienței foarte mici. Tatălui meu care are experiență de condus de 8 ani i se oferă asigurare la aceeași mașină cu 70 lire pe lună. Întrebarea mea este: este vreo șansă ca să pot avea o asigurare mai mică, spre exemplu până în 150 de lire pe lună? Și altă întrebare: trebuie neapărat să fiu pe asigurarea lui ca să pot conduce mașina?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

La ei nu e ca la noi. Ca să conduci legal o mașină, ai nevoie de asigurare pe numele tău, sau să fii inclus pe asigurarea cuiva.
Deocamdată nu prea ai cum să scapi mai ieftin.