| EricCartman a întrebat:

Detin un Opel Vectra C din 2002, motor de 1.8, 126 CP si azi am observat ca intra foarte greu in treptele I si II in III si IV fiind ceva mai fluid.Azi la semafor am reusit cu greu sa o bag in treapta I fortand si schimbatorul apoi am incercat sa fac dublu ambreiaj si am observat ca a intrat foarte usor in treptele superioare.Nu se aude nici un carait, nu patineaza in panta iar plecarea de pe loc este foarte lina fara zgaltaieli deci nu cred ca de vina ar putea fi ambreiajul.Deci,care ar putea sa fie problema? Eu cred ca angrenajele din cutie nu sunt lubrifiate si de aceea si se simte ca agata.

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Aproape ti-ai raspuns singur. Ai verificat nivelul la uleiul din cutie?

| EricCartman explică (pentru pufulescu):

Partea amuzanta-i ca atunci cand plecai cu ea din parcare nu avusei probleme cand o bagai in viteza dar cand intrai pe sosea ma chinuiam sa schimb a 2-a in 3.000 RPM laughing

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi sa nu fie timoneria, sau tampoanele de la motor.
Ca sa vezi daca e ambreajul defect, opresti motorul si incerci sa bagi in viteza. Daca intra usor, atunci nu decupleaza ambreajul corect.

| blAster85 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vezi presul pe unde bantuie ca si ala e nesimtit si se mai baga sub pedalalaughingstiu pe cineva cu o masina ca a ta si s-a dus la service pe aceeasi tema+ ca nu se tura motorullaughingsi eu mai patesc asta cu presul. daca aveai nivel scazut de ulei te avertiza, si probabil suna ciudat.bafta

| EricCartman explică:

Mai nu...nu ma prea pricep si cred ca o sa ma duc la un mecanic ceva sa-l verifice.