| jdavy209 a întrebat:

Salutare! La masinuta de aia cu 3 roti ai nevoie de carnet(gen eu stau si la tara)e nevoie de permis categoria A, B?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde la ce categorie se incadreaza, in functie de caracteristicile tehnice prevazute de OUG 195/2002, posibil sa fie categoria AM (moped) sau categoria A1, citez:
"„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a)categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h;
b) categoria A1:
1.motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2.tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;"