| victorluci a întrebat:

Salutare la toata lumea, sunt nou pe aici am o intrebare sunt hotarat sa mi cumpar un fiat punto an 2000-2002 motor1.2 60cp (fiabilitate,consum,pret piese) astept pareri, multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice masina de mana 2º din Romania nu merita la ce drumuri aveti in tara se strica un 2 daca e una noua mergi maxim cu a 3º in viteza altfel risti sa o duci la mecanic, si vanzatorul de abia asteapta sa scape de ea avand niste probleme. Ma prapadeam de ras cand conduceam un peugeot de la o ruda si imi zicea nu trage frana de mana tare ca se rup cablurile, halal tara halal masini si nici nu zic ca eu trageam frana de mana la masina mea pana la limita si nimic na patit in viata mea aici pe la straini e alta viata.

| victorluci explică (pentru mgtow):

Ideea e ca vreau sa mi cumpar un fiat punto adus recent din Germania 2-3 zile acolo da stiu situatia cu drumurile noastre merg pe premiza ta insa asa ca masina vreau sa ma conving eu daca se merita sau nu.

| mgtow a răspuns (pentru victorluci):

De acolo vine numai bine.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Fiaturile pana in anul 2007 sunt cele mai proaste masini. Piese scumpe si fiabilitate redusa.

| victorluci explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Tousi e o masina mica mie cam 80% oras acuma nu ma apuc sa cumpar cu motor de 1.6, 1.8 etc...doar pe oras servici----acasa nu mi trebuie pentru viteza curse sau mai stiu eu ce... oare o fi atat pacatoasa, oricum merci de raspuns mai astept pareri de la alti posesori, stima!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru victorluci):

Sincer, Loganurile din 2005 sunt mai fiabile. Si nu cred ca costa mai mult.

| victorluci explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Am avut logan din 2005 1. 4mpi 75cp prima serie da intardevar is fiabile dar la piese is scumpe (piese origine) pt.ca is tot reno si al doilea motiv is urate prea mari designul lasa de dorit si consum mare...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru victorluci):

Pai 1.2 consuma si mai mult fiindca este un motor mic si trebuie ambalat bine sa faca fata in oras. Depinde insa si ce stil de condus ai. Poti obtine un consum mult mai mic ca la Logan cu conditia sa nu accelerezi brusc, sa nu te bagi si sa circuli cat mai mult posibil in treapta a V-a. In oras mai e o chestie interesanta, treapta I consuma enorm (mai ales la benzinare). Am obtinut consumuri record cand foloseam treapta a II-a ori de cate ori masina era aflata in miscare (dar acceleram foarte lin ca sa nu tremure motorul, fiindca il strici daca accelerezi brusc cand e subturata). In weekend ieseam pe sosea si ii dadeam constant peste 3000 rpm ca sa se curete bine injectoarele si sa n-am probleme din cauza mersuli subturat.
In alta ordine de idei piesele masinilor italiene sunt cele mai scumpe de pe piata, chiar mai scumpe ca cele Renault (cam dai din lac in put)

| victorluci explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Multumesc mult deci fiat punto deja ma pune pe ganduri... am mai postat pe acest forum trei variante peugeot 206, opel agila si fiat punto poate asa e mai bine macar am de unde sa aleg si am observat ca mi ai raspuns si acolo multumesc inca o data.

| poftabuna a răspuns:

Cumparal doar daca mergi la drum antins prin oras te rupe la consum are motorul mic